Raport C&W: Warszawa odnotowuje szybszy od prognozowanego rozwój e-commerce

Autor: dlahandlu.pl 23 października 2017 14:57

Raport C&W: Warszawa odnotowuje szybszy od prognozowanego rozwój e-commerce Fot. Shutterstock.com

Rozwój e-commerce napędza popyt na powierzchnie logistyczne w europejskich miastach. W ciągu następnych 4 lata popyt na powierzchnię logistyczną w Warszawie może się niemal podwoić – wynika z raportu Cushman & Wakefield. W całej Europie, wolumen przesyłek dostarczanych do klientów wzrośnie do 2021 roku o 69 proc.

W Warszawie, która jest relatywnie niewielkim rynkiem i w ostatnich latach odnotowuje szybszy od prognozowanego rozwój rynku e-commerce, popyt na powierzchnię logistyczną może wzrosnąć o 90 proc. – z obecnych 43 tys. m kw. do 82 tys. m kw. w 2021 roku.

Autorzy raportu wskazują również na wysoki koszt realizacji dostaw w miastach, który stanowi nawet 50 proc. łącznych kosztów łańcucha dostaw w Europie – wynosi on 70 mld euro i w najbliższych pięciu latach może wzrosnąć o 7-10 proc. Obecnie nieruchomości logistyczne zlokalizowane są na przedmieściach, a relokację do miast utrudnia zarówno negatywne nastawienie do obecności obiektów logistycznych na terenach miejskich, jak i przeznaczanie dostępnych gruntów na inwestycje, które przynoszą większy zysk.

W przyszłości sklepy internetowe i firmy dostarczające przesyłki będą zmuszone korzystać z powierzchni logistycznych w miastach, aby spełniać rosnące oczekiwania klientów w zakresie szybkości i niezawodności dostaw. Jednocześnie będą dążyły do redukcji kosztów ze względu na rosnące stawki czynszu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,55

  • Śr

    3,16

  • Min

    2,54

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8509

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane