Raport: Niemal dwie trzecie przedsiębiorców uważa za pilne wdrożenie sztucznej inteligencji

Autor: dlahandlu.pl 26 października 2017 15:20

84 proc. przedsiębiorców uważa, że sztuczna inteligencja (AI) pozwoli im uzyskać lub utrzymać przewagę konkurencyjną, a 83 proc. wierzy, że AI jest strategicznym priorytetem dla ich firm. Z kolei 61 proc. uważa, że wdrożenie strategii AI jest pilne – wynika z badania Boston Consulting Group, na które powołuje się Bisnode.

Badanie Boston Consulting Group i studium MIT Sloan Management Review opublikowano  we wrześniu 2017 na łamach BCG. Badanie oparte zostało na rozmowach z ponad 3000 wykonawcami, menedżerami i analitykami z 112 krajów i 21 branż.

Raport wykazuje znaczne luki pomiędzy firmami, które już korzystają i rozumieją sztuczną inteligencję (AI) i tymi, które mają opóźnienia w zakresie jej wprowadzenia. Te pierwsze inwestują dużo w wiedzę z zakresu analizy i zapewniają jakość swoich algorytmów i danych w zależności od ich potrzeb w zakresie informacji i wiedzy. Wiodące firmy, które używają AI przy planowaniu nowych przedsięwzięć i usprawnienia istniejących procesów, dają solidne wsparcie swojej kadrze kierowniczej.

Jak wynika z badania, 72 proc. respondentów w branży technologicznej, medialnej i telekomunikacyjnej spodziewa się, że AI będzie miała znaczący wpływ na oferty produktowe w ciągu najbliższych pięciu lat. Branże te mają największe oczekiwania wobec AI, w celu przyspieszenia wprowadzania nowych produktów i usług, Przewiduje się 52 proc. wzrost wagi AI w tych branżach w ciągu najbliższych pięciu lat.

Klient w centrum uwagi to kolejny obszar, w którym przewiduje się, że AI będzie niezbędne w najbliższych 5 latach. Dotyczy to automatyki marketingowej, wsparcia i obsługi klienta, zarządzania IT i łańcuchem dostaw. Zarządzanie popytem, optymalizacja łańcucha dostaw, bardziej wydajne systemy zarządzania zamówieniami i systemy planowania zasobami przedsiębiorstwa, które mogą skalować w celu wspierania nowych modeli biznesowych to tylko niektóre z wielu obszarów, gdzie AI będzie wnosić niebagatelny wkład w najbliższych pięciu latach.

84 proc. respondentów twierdzi, że AI pozwoli im uzyskać lub utrzymać przewagę konkurencyjną. 75 proc. stwierdza, że AI pozwoli im podjąć nowe przedsięwzięcia. Badania pokazują, że AI będzie katalizatorem zupełnie nowych modeli biznesowych i zmian konkurencyjnego krajobrazu w ciągu najbliższych pięciu lat. 69 proc. respondentów spodziewa się, że obecni konkurenci w swoich branżach będą korzystać z systemu AI w celu uzyskania przewagi na rynku. 63 proc. z nich uważa, że presja na obniżenie kosztów będzie wymagać, aby ich organizacje wykorzystały AI w ciągu najbliższych pięciu lat.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    19,20

  • Śr

    11,56

  • Min

    8,78

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8609

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane