Raport PBS: Trzy czwarte Polaków kupuje w dyskontach

Autor: www.dlahandlu.pl 26 kwietnia 2013 10:30

Raport PBS: Trzy czwarte Polaków kupuje w dyskontach

75% Polaków robi zakupy w dyskontach, 26% - wyłącznie w tej kategorii sklepów sieciowych. Biedronka jest niekwestionowanym liderem rankingu satysfakcji klientów sieci handlowych - wynika z raportu przygotowanego przez PBS.

Raport PBS „Klienci sieci handlowych" potwierdza obserwacje o zmieniającym się wizerunku i przekroju społecznym klientów sieci dyskontowych (Biedronka, Lidl, Netto, Kaufland, Aldi). Wiek, wykształcenie czy zasobność portfela kupujących w tych sklepach nie różnią się wyraźnie od tych cech klientów polskich czy zagranicznych sieci hiper - i supermarketów.

- Co czwarty Polak robi zakupy w polskich sieciach handlowych (Społem, Alma, Piotr i Paweł, Stokrotka, Polomarket, Bomi). Spośród nich najczęściej odwiedzany jest Społem. Jednocześnie jest to najniżej - obok Polomarketu - oceniana w rankingu marka. Wśród rodzimych sieci zupełnym przeciwieństwem są delikatesy Alma oraz Piotr i Paweł, które z racji swojego bardziej prestiżowego charakteru i lokalizacji w dużych miastach, nie są zbyt popularne, to jednak otrzymały bardzo wysokie oceny od swoich klientów - informują autorzy raportu.

Raport „Klienci sieci handlowych" został przygotowany na podstawie badania przeprowadzonego na reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 15+, n = 3204 w II połowie 2012 r.

Przypomnijmy, ostatni raport firmy Market Side informuje o tym, że w 2012 roku dyskonty utrzymały bardzo wysokie tempo ekspansji (plus 344 sklepy, dynamika 13 proc.), przy dość stabilnym, dojrzałym rynku hipermarketów. Bardzo duże nasycenie dyskontami zauważalne jest w małych miastach (5,8 tys. mieszkańców na 1 sklep dyskontowy w miastach do 20 tys. mieszkańców). Jak informuje firma, ponad połowa (51 proc.) dorosłej ludności Polski ma dyskont w zasięgu do 1 km. Na wzrost konkurencji ze strony dyskontów szczególnie narażone mogą być sieci supermarketów skoncentrowane w dużych miastach: Alma, Piotr i Paweł, Marcpol czy Simply Market.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    18,59

  • Śr

    15,07

  • Min

    10,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8859

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane