Raport: Roboty i systemy sztucznej inteligencji wpłyną na likwidację 5,1 mln miejsc pracy

Autor: wirtualnemedia.pl 19 stycznia 2016 10:51

W ciągu najbliższych pięciu lat udział robotów oraz systemów sztucznej inteligencji w gospodarce przyczyni się do likwidacji ponad pięciu milionów miejsc pracy w 15 najbardziej rozwiniętych krajach na świecie - przewiduje raport przygotowany przed Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, czytamy w wirtualnemedia.pl

O analizach dotyczących przyszłości rynku pracy opublikowanych w Davos przed kolejnym Światowym Forum Ekonomicznym poinformowała agencja Reuters. Według przewidywań na rynkach 15 najbardziej rozwiniętych gospodarek na świecie do 2020 r. roboty zastąpią ludzi na 5,1. mln stanowisk pracy. Chodzi zarówno o fizyczne zautomatyzowane maszyny (np. w przemyśle), jak i rozwiązania software’owe oraz systemy sztucznej inteligencji.

Prognozy wskazują, że dwie trzecie zwolnień spowodowanych postępującą robotyzacją nastąpi w ciągu najbliższych 5. lat w segmentach biurowym i administracyjnym, gdzie automaty przejmą od pracowników większość rutynowych czynności związanych z codziennym funkcjonowaniem instytucji i firm. Jednocześnie jednak analitycy przestrzegają, że topnienie zatrudnienia związane z robotyzacją będzie w większym lub mniejszym stopniu dotyczyć wszystkich najważniejszych dziedzin gospodarki.

Raport podkreśla, że ofiarami ofensywy robotów na rynku pracy będą w głównej mierze kobiety w takich segmentach jak sprzedaż oraz wspomniana już administracja. Jednocześnie zwiększy się zapotrzebowanie na wysoce wyspecjalizowanych pracowników, takich jak analitycy danych, programiści czy administratorzy systemów informatycznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    6,26

  • Śr

    4,36

  • Min

    3,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8745

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane