PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Realne są dwa scenariusze dla polskiego rynku hurtowego

www.portalspozywczy.pl 31 stycznia 2014 12:13

Dla polskiego rynku hurtowego realne są dwa scenariusze. Albo Eurocash będzie rósł i stanie się dominującym podmiotem na rynku handlu spożywczego, albo powstanie konkurencyjny podmiot z jakiejś formy współpracy pomiędzy mniejszymi hurtownikami, który stworzy dla Eurocashu przeciwwagę - mówi serwisowi portalspożywczy.pl Grzegorz Łaptaś, ekspert Roland Berger Strategy Consultants.

W jakich obszarach rozegra się kluczowa walka o rynek hurtowy w Polsce?

Trochę trudno jest ocenić, czym w ogóle jest rynek hurtowy. Czy Eurocash jest jego częścią? Z jednej strony rozwija sieci sklepów, z których każdy "może kupować gdzie chce", a z drugiej strony ma też 800 sklepów Delikatesy Centrum, czyli twardej franczyzy, gdzie warunki zakupowe dla franczyzobiorców są ustalone bardzo restrykcyjnie. Warto zapytać, czy w tej sytuacji Eurocash jest dla nich nadal hurtownikiem, operatorem logistycznym, a może centralą dobrze zorganizowanej sieci handlowej.

W obecnej rywalizacji pomiędzy hurtownikami chodzi przede wszystkim o kwestię skali. To jest bardzo proste. Skala daje bardziej efektywny proces logistyczny i najlepsze warunki zakupowe, a te dwie rzeczy przekładają się na cenę, którą sklep potem dostaje. W handlu wiele rzeczy jest ważnych, ale cena jest ważna wyjątkowo. Wyobraźmy sobie, że jestem sklepem niezależnym i zastanawiam się nad tym, do której franczyzy przystąpić. Jeśli mam z jednej strony hurtownika, który jest 10 razy większy, niż jego alternatywa, to muszę dostać lepszą cenę od tego dużego, aby dołączyć właśnie do niego. Jest to swego rodzaju grawitacja, która sprawia, że ten, co jest duży, będzie przyciągał coraz więcej swoich klientów, dzięki nim będzie zyskiwał skalę i jeszcze sprawniejszą logistykę i dzięki temu wszystkiemu będzie proponował jeszcze lepsze warunki. To klasyczny efekt kuli śnieżnej.


 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  20,65

 • Śr

  11,51

 • Min

  9,57

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8523

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane