Relacja z IV Forum Rynku Spożywczego i Handlu

Autor: portalspozywczy.pl/www.dlahandlu.pl 5 października 2011 09:43

Relacja z IV Forum Rynku Spożywczego i Handlu

Na IV Forum Rynku Spożywczego spotkało się około 500 przedstawicieli kadry zarządzającej najważniejszych firm sektora, producenci i przetwórcy, naukowcy oraz przedstawiciele dystrybucji i handlu. W siedmiu debatach i dyskusjach wzięło udział ponad 60. polityków, menadżerów, przedstawicieli organizacji branżowych i naukowców. Na panelu poświęconym handlowi debatowano o relacjach sieci handlowych z producentami żywności.

 

Inauguracyjny panel IV Forum Rynku Spożywczego i Handlu "Polska branża żywnościowa i handel pod presją globalnych zmian" zdominowała dyskusja na temat relacji sieci handlowych z producentami. Uczestnicy panelu zwracali także uwagę na zagrożenia kryzysem oraz ostrzegali przez bankructwami w sektorze.

Minister rolnictwa Marek Sawicki, otwierając IV Forum Rynku Spożywczego i Handlu 2011 podkreślił, że przez cztery lata sektor rolno-spożywczy działał w warunkach kryzysu.

- Pomimo to, w sektorze rolnym mieliśmy stabilny rozwój. Problemy udawało się rozwiązywać w gabinetach a nie na ulicach. Potrafiliśmy podnieść polskie rolnictwo i handel do roli partnera europejskiego i światowego, o czym świadczy fakt, że polskie produkty podbijają świat - mówił minister.
Minister rolnictwa zastanawiał się, jak chronić producentów przed zatorami płatności. - Myślę, że po 20 latach samodzielnego podejmowania decyzji możemy pokusić się o utworzenie funduszu gwarantowanych płatności, z którego na wypadek bankructw, niewypłacalności, można by było zapłacić za produkty tym, którzy uczciwie go dostarczyli - mówił.

Minister zachęcał także producentów, by szukać porozumienia tak, by stawić czoła wielkim międzynarodowym sieciom handlowym. - Wykorzystują one swoją dominującą pozycję na rynkach światowych. Pomimo powołania różnych zespołów, problem nadal jest nie rozwiązany. Wierzę, że w najbliższym czasie w tej sprawie pojawią się i zostaną przyjęte stosowane rozwiązania prawne - mówi Marek Sawicki.
Marek Sawicki wywołał dyskusję na temat relacji handlu z producentami.

Ryszard Smolarek, prezes Zakładów Mięsnych Łmeat-Łuków SA oceniał, że zarówno firmy przetwórcze, jak i sieci handlowe, popadli w korkociąg niskich cen: handel po niskich cenach kupuje produkty od przetwórców, a producenci starają się sprostać tym oczekiwaniom. Efektem są liczne bankructwa, wiele firm ma kłopoty z płynnością.

Podobnego zdania był Marek Sypek, prezes Agros Nova SA. Zwrócił on uwagę na słabą pozycję małych firm przetwórczych w stosunku do silnych sieci handlowych. Do tego dochodzi trudna sytuacja na rynkach surowcowych.

- Ilość surowców, które podrożały w 2011 r. jest ogromna. Jeżeli nie doprowadzimy do takiej koncentracji, jaka ma miejsce na rynkach zagranicznych, mali producenci żywności za kilka lat nie będą mieli na rynku racji bytu - powiedział Marek Sypek.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,49

  • Śr

    2,55

  • Min

    0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9667

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane