Renata Juszkiewicz: Handel nowoczesny stymuluje konkurencyjność całej gospodarki

Autor: pr 29 września 2016 12:42

Handel nowoczesny w Polsce odgrywa rolę podstawową w rozwoju gospodarki narodowej, a szczególnie w rozwoju i modernizacji sektora żywnościowego. Buduje również podstawy dla efektywnej produkcji żywności w Polsce, stymulując konkurencyjność całej gospodarki w rynku krajowym i na rynkach zagranicznych. Wieloletni, trwały wzrost konsumpcji i inwestycji w kraju oraz wysoka dynamika eksportu żywności byłyby nie do pomyślenia bez modernizującej cały rynek funkcji nowoczesnych systemów handlowych w hurcie i detalu, o kapitale zagranicznym i krajowym - powiedziała Renata Juszkiewicz, prezes  POHiD na konferencji „Perspektywy i zagrożenia dla handlu nowoczesnego w Polsce”.

Aby to założenie poddać analizie możliwie najbardziej wielostronnej, a zarazem odzwierciedlającej obiektywne zróżnicowanie interesów w samym sektorze handlu i w łańcuchu dostaw, poproszono prof. Urszulę Kłosiewicz–Górecką z IBRKK o dokonanie syntetycznej prezentacji struktur, wskaźników i tendencji w sektorze. Zwrócono się także do przedstawicieli pięciu organizacji handlowców o wyrażenie swej opinii na temat czynników sprzyjających i przeszkadzających rozwojowi handlu w Polsce. Polską Izbę Handlu (głównie franczyzowe sieci handlowe o polskim kapitale) reprezentował dyr. Maciej Ptaszyński, Forum Polskiego Handlu (jednolite własnościowo sieci handlowe o polskim kapitale) reprezentował wiceprezes Robert Krzak, Polską Radę Centrów Handlowych dyr. Radosław Knap oraz Naczelną Radę Zrzeszeń Handlu i Usług (handel niezależny, kupiecki) wiceprezes Tadeusz Pankowski. Przetwórców a zarazem dostawców reprezentował dyr. Andrzej Gantner z Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Uczestnicy panelu dyskusyjnego przychylili się do tezy o kluczowej roli handlu w gospodarce, podkreślając zarazem różnice interesów oraz współzależność sektorów i branż. Podkreślono, że mechanizmy rynkowe i walka o rentowność firm powodują powstanie skutków niezamierzonych. Polityka ograniczania handlu i restrykcje regulacyjne (np. typu podatkowego), kierowane ku handlowi nowoczesnemu, przenoszą swe negatywne skutki wzdłuż łańcucha dostaw oraz ku słabszym uczestnikom rynku, których teoretycznie miały chronić. W tej sprawie Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług zgłosiła zdanie odrębne, podtrzymując opinię o potrzebie wspierania firm małych i ograniczania swobody działania firmom najsilniejszym.

Gośćmi specjalnymi konferencji byli posłowie: Pan Adam Abramowicz (PiS), który bronił polityki regulacyjnego korygowania dysproporcji rynkowych oraz pomnażania selektywnych instrumentów fiskalnych (podatków sektorowych, kierowanych progresywnie ku silnym firmom sektora handlu) oraz Paulina Henning-Kloska (Nowoczesna.pl), która podzielając przesłanie główne organizatorów i większości dyskutantów, wskazała chaos w forsowanych rozwiązaniach ograniczających handel i ryzyko utrwalenia się konfliktowych relacji z UE.

Debata odbyła się podczas Targów Polagra Food.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • b. uczestnik narad POHiD 2016-10-04 10:09:30

  Scharakteryzowano pięć org. handlowych kto jest kto ale dla czego nie podano że POHiD skupia przede wszystkim przedstawicieli sieci zagranicznych tylko te z kapitałem zagranicznym a nie np. jak PIH franczyzy z polskim kapitałem czy FPH. Niech POHiD lobbysta sieci zagranicznych nie org. paneli na temat polskiego handlu bo nie reprezentuje polski handel.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,90

 • Śr

  3,55

 • Min

  2,58

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8714

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 684371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane