Repolonizacja handlu to mrzonka? Rynek polskich supermarketów kurczy się

Autor: dlahandlu.pl 8 grudnia 2017 12:59

Repolonizacja handlu to mrzonka? Rynek polskich supermarketów kurczy się fot. Shutterstock.com

Mijający rok jest niezwykle ciekawy dla branży handlu detalicznego. I to z wielu powodów. Głośno podnosi się wątek repolonizacji handlu, której ma pomóc m.in. zakaz handlu w niedziele. Tymczasem udziały polskich przedsiębiorstw w strukturze handlu w Polsce maleją, co w pełni zobaczymy już w przyszłym roku. Handel nie jest domeną Polaków?

O patriotyzmie gospodarczym mówi się nad Wisłą coraz więcej. Konsumenci deklarują, że chcą kupować polskie produkty w polskich sklepach. Tyle jeśli chodzi o deklaracje. Bo rosnące udziały i przychody gigantów branży, oczywiście zagranicznych, mówią co innego. Kupujemy tam, gdzie tanio (lub przynajmniej tak nam się zdaje), kupujemy to, co modne i dobrze "opakowane" marketingowo. Choć polski rynek jest niełatwy dla funkcjonujących na nim graczy (duże rozdrobnienie, nielojalni klienci) i kłopoty mają także zagraniczne firmy (vide Tesco), wydaje się, że piłeczka wciąż jest po stronie obcego kapitału, choćby ze względu na efekt skali i doświadczenie na wielu rynkach.

Ten rok był szczególnie ciekawy, jeśli chodzi o procesy konsolidacyjne. Ale wnioski nie ucieszą gospodarczych patriotów, w „obce” ręce przejdzie kilka polskich firm handlowych. Co się zmieni?

Eurocash przejmie 100 proc. udziałów w spółce prowadzącej sieć sklepów Mila. Jak podała spółka, Mila pozyska w ten sposób silnego strategicznego partnera rozwijającego działalność detaliczną. Wartość transakcji została ustalona na 350 mln zł. Tym samym Eurocash zostanie właścicielem sieci 188 supermarketów pod marką Mila, zlokalizowanych głównie w centralnej Polsce. Sieć Mila obejmuje swoim zasięgiem większość województw, najwięcej sklepów prowadzi w kujawsko-pomorskim, mazowieckim, łódzkim, lubuskim, wielkopolskim, świętokrzyskim oraz śląskim. Łączna sprzedaż zrealizowana przez tę sieć w 2016 r. wyniosła blisko 1,5 mld zł.

Kiedy i czy dojdzie do transakcji? Tego jeszcze nie wiadomo. Pod koniec listopada Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podał, że Eurocash i właściciel sklepów Mila konkurują ze sobą na 21 lokalnych rynkach, a ponadto pomiędzy tymi podmiotami zachodzi relacja dostawca - odbiorca. Urząd podkreślił, że skierowanie do drugiego etapu postępowania w sprawie przejęcia nie przesądza jeszcze o rodzaju decyzji, jaka w przyszłości zostanie wydana. Na tym etapie postępowania Urząd ma 4 miesiące na wydanie decyzji.

  • Kknd 2017-12-16 11:27:31

    Mleko się już rozlalo... błędy jakie zrobiono to przyjecie zapisów w ustawach UOKiK 1:1 z zachodu tzn zalegalizoeano predatory pricing czyli dumping, a przypomnijmy ze np rząd niemiecki oskarżył o takie praktyki walmart na rodzimym rynku... walmart wyszedł z rynku niemieckiego. U nas nie uwzględniono unikalnej struktury rynku FCMG gdzie tradycja stanowiła 50% i zezwolono na wykończenie drobnego handlu a za nim hurtowni a za nimi rynku zbytu dla producentow. Z drugiej strony raczkujacym sieciom krajowym zafundowano nalot gigantów z pociągami wypełnionymi pieniędzmi którzy oczywiście przynieśli swoje układy z koncernami. 100 sklepów i kampanie telewizyjne. Wszyscy chcieli uczknac z tych pociągów forsy i łapówki szły na prawo i lewo. Tym sposobem Polska dzisiaj to rynek tanich wysokiej jakosci marek własnych bo wszyscy na tym stracili. Ilu jest producentów którzy ugrali? Ci co się "złapali" na dyskonty i dzisiaj płaczą i wioza towar bo kredyty z UE nabrane. Reszta musi zarobić na koszty ale tej reszty ubywa.

  • ekotom 2017-12-12 11:39:24

    Widzę, że głównie komentarze pod zamówienie? Jak stawka 50 gr za komentarz, czy więcej?

  • Polska ? Gdzie? 2017-12-11 21:28:30

    Sprzedaliście nas wszystkich Niemcom Faszystom dziadom kanaliom ...oto cała Polska której już dawno nie ma myślałem że PIS coś przynajmniej spróbuje zrobić,,,ale my już przegraliśmy...będziecie wpier...ć Niemieckie gówno i truć swoje dzieci do końca swoich dni.

ZOBACZ WSZYSTKIE (7)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8509

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane