Resource Partners: Do końca roku chcemy zamknąć transakcję dotyczącą drogerii

Autor: PAP 16 października 2012 17:46

Resource Partners, fundusz private equity, który zawarł z Eurocashem umowę inwestycyjną dotyczącą grupy drogeryjnej Polbita-Interchem spodziewa się, że transakcja zamknie się do końca tego roku - poinformował PAP Aleksander Kacprzyk, partner zarządzający Resource Partners. Fundusz będzie chciał wyjść z inwestycji po realizacji celów strategicznych, w ciągu 3-4 lat.


"Rynek drogeryjny jest rozdrobniony. Nie spodziewamy się zastrzeżeń ze strony UOKiK. (...) Mamy nadzieję, że do końca roku uda się zamknąć tę transakcję" - powiedział PAP Kacprzyk.
W połowie września Eurocash zawarł z Resource Partners Holdings II (RPH) umowę inwestycyjną, zgodnie z którą obejmie pakiet mniejszościowy, nie mniejszy niż 25 proc. w kontrolowanych przez RPH spółkach należących do Grupy Polbita-Interchem w zamian za wkład niepieniężny w postaci 100 proc. udziałów w spółce Ambra oraz Drogerie Koliber. Eurocash zobowiązał się też do udzielenia na rzecz Grupy Polbita-Interchem pożyczki podporządkowanej na kwotę 60 mln zł.
Umowa wymaga uzyskania zgód prezesa UOKiK.
"Staramy się konsolidować rynek drogerii. Postanowiliśmy połączyć siły z Eurocashem, bo możemy zwiększyć wartość inwestycji i widzimy potencjał współpracy w obszarze hurtu. Z kolei Eurocash zyska skalę, której nie miałby z przejętymi razem z Tradisem drogeriami Koliber" - powiedział Kacprzyk.
Spółki należące do Grupy Polbita-Interchem prowadzą sieci sprzedaży detalicznej funkcjonujące m.in. pod nazwami Drogerie Natura oraz Drogerie Aster, jak również hurtową dystrybucję chemii gospodarczej i kosmetyków. Łączna sprzedaż spółek grupy w 2011 roku wyniosła ok. 760 mln zł, a w ramach prowadzonych przez te spółki sieci drogerii funkcjonuje ok. 400 placówek.
Łączna sprzedaż spółek wnoszonych przez Eurocash, tj. Ambra oraz Drogerie Koliber wyniosła w 2011 r. ok. 146 mln zł. Do sieci franczyzowej Drogerie Koliber należy ok. 80 sklepów.
Kacprzyk poinformował, że strategia połączonego podmiotu zakładać będzie rozwój zarówno drogerii własnych, jak i franczyzy.
"Nasza strategia zakłada rozwój segmentu drogerii własnych, planujemy otwieranie kilkudziesięciu drogerii rocznie. Z drugiej strony stawiamy na rozwój segmentu hurtowego. Szukalibyśmy rozwiązania w oparciu o franczyzę" - powiedział Kacprzyk.
Dodał, że planowane jest pewne ujednolicenie oferty w sklepach. Nie można też wykluczyć integracji marek.
"Przynajmniej dwie marki zostaną - jedna własna i jedna franczyzowa. Na pewno zostanie marka Natura, która jest najbardziej rozpoznawalna" - powiedział.
Umowa inwestycyjna Eurocash i RPH przewiduje, że Eurocashowi przysługiwać będzie prawo nabycia całości udziałów, akcji w Grupie Polbita Interchem według ustalonych przez strony zasad wyceny.
Kacprzyk powiedział, że Resource Partners mógłby chcieć sprzedać swoje udziały w grupie w ciągu 3-4 lat.
"Myślę, że będziemy mogli wyjść z inwestycji, gdy z sukcesem uda się zintegrować te podmioty, zrealizować cele dotyczące wzrostu. Pewnie to potrwa nie dłużej niż 3-4 lata" - powiedział.
"Nasza umowa z Eurocashem nie jest na wyłączność, to umowa komercyjna. Jeśli znajdzie się chętny, który będzie chciał kupić całą grupę, to się temu przyjrzymy razem z Eurocashem" - powiedział Kacprzyk.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 10636

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane