Robert Krzak: W Polsce cały czas walczymy, kto przetrwa na rynku, a kto nie

www.portalspozywczy.pl 3 stycznia 2017 10:48

Robert Krzak: W Polsce cały czas walczymy, kto przetrwa na rynku, a kto nie Na zdj. Robert Krzak, prezes Forum Polskiego Handlu

Według Roberta Krzaka, prezesa Forum Polskiego Handlu oraz Członka Rad Nadzorczych w sieci Piotr i Paweł, polski rynek handlowy jest całkiem inny od wszystkich rynków europejskich. – Przede wszystkim dlatego, że mamy największą bezwzględną liczbę sklepów w całej Europie – ok 100 tys. punktów sprzedaży żywności. Ponadto Polska jest krajem, w którym było najwięcej transgranicznych inwestycji w Europie – mówi prezes FPH w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl.

– Moim zdaniem rynek żywnościowy w Polsce jest najbardziej konkurencyjnym rynkiem w całej Europie. W największych gospodarkach europejskich pięciu największych graczy na rynku handlu detalicznego ma około 80 proc. tego rynku lub więcej, więc nikt nikomu nie jest w stanie zrobić krzywdy. Ich przewagi wahają się raz w jedną stronę, raz w drugą o pół procenta. Żeby upaść, firmy musiałyby popełnić podstawowe błędy strategiczne lub menadżerskie. A w Polsce cały czas walczymy, kto przetrwa na rynku, a kto nie – mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Robert Krzak, prezes Forum Polskiego Handlu oraz Członek Rad Nadzorczych w sieci Piotr i Paweł.

Dodaje, że firmy te potrafią ze sobą współpracować po stronie wspólnych zakupów, mimo bezwzględnej konkurencji po stronie sprzedażowej. – Na przykład wielkie sieci francuskie na szybką ekspansję dyskontów z Niemiec zareagowały stworzeniem czterech wielkich grup zakupowych kontrolujących w sumie 90 proc. rynku. Dla naszych firm jest to dzisiaj nie do „przeskoczenia mentalnego”, jakkolwiek biznesowo byłoby to dobre rozwiązanie – tłumaczy Robert Krzak.

Więcej na portalspozywczy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Ewa Kuczyńska 2017-01-04 21:40:15

  Prosimy FPH i Pana Prezesa o zorganizowanie konferencji na ten temat. Myślę, że szybko możemy pójść do przodu, inaczej może się okazać, że nie mamy gdzie kupować.

  A swoją drogą co robi UOKiK z dominującą na rynku pozycją Biedronki?

  Też pozdrawiam

 • Bolesław Nowosad 2017-01-03 14:49:59

  Powstanie Forum Polskiego Handlu to krok we właściwym kierunku. Zasadniczy problem moim zdaniem polega na zrozumieniu faktu, że jeżeli Polskie Sieci Handlowe nie połączą swoich sił chociażby w obszarze wspólnych zakupów to Ich szanse na konkurowanie z Sieciami zachodnimi są naprawdę małe. Do tego potrzebne jest zrezygnowanie z błędnego przeświadczenia, że " skoro jestem tak długo na rynku to na pewno przetrwam." Już teraz wiele firm handlowych (i to całkiem sporych jak na Polskie warunki) nie generuje zysku z działalności operacyjnej a funkcjonuje tylko dzięki tzw." back door money"

  pozdrawiam - Bolesław Nowosad

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  9,99

 • Śr

  6,25

 • Min

  4,75

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9476

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane