Rodzice ulegają namowom dzieci w sklepie. Wydają ok. 47 mln zł tygodniowo

Autor: dlahandlu.pl 1 czerwca 2017 09:18

Rodzice ulegają namowom dzieci w sklepie. Wydają ok. 47 mln zł tygodniowo fot. shutterstock

Blisko połowa rodziców przynajmniej raz na dwa tygodnie kupuje coś pod wpływem próśb dzieci. Niemal 10% rodziców ulega takim prośbom codziennie - wynika z badania Polskiego Programu Jakości Obsługi.

Biorąc pod uwagę, że jak podaje GUS, wszystkich rodzin z dziećmi jest w Polsce 8 131 000*. To oznacza, że 780 576 dorosłych Polaków codziennie kupuje coś pod wpływem próśb dziecka. Kolejne 1,6 mln spełnia prośby dzieci raz w tygodniu. Jeśli założymy, że wydają na ten cel symboliczne 5 zł, to daje to oszałamiającą kwotę 47 322 420 mln tygodniowo! Chętnie posłuchamy, czym dzieci chcą się bawić i w co się ubierać. Dwie trzecie rodziców słucha również tego, co dzieci lubią jeść. Dzieci decydują, jakie słodycze znajdą się w naszym domu. W decyzjach, gdzie koszty są bardziej znaczne przodują decyzje urlopowe oraz meble. Natomiast połowa badanych wybiera ten sklep na zakupy spożywcze, który odpowiada dzieciom.

Jak wynika z badania, z dziećmi chętniej pójdziemy do sklepu osiedlowego niż do dużego centrum handlowego, czy supermarketu. Złośliwe komentarze, wymowne spojrzenia, odmowa obsługi poza kolejnością to codzienność również dla rodziców z małymi, płaczącymi dziećmi. 7 na 10 badanych było świadkiem negatywnych reakcji na taką sytuację ze strony innych klientów.

„W osiedlowym sklepie relacje międzyludzkie załatwiają to, co w sieciach handlowych musi być procedurą szkoleniową obsługi klienta. W niewielkim sklepie sprzedawca zazwyczaj każdego wchodzącego klienta widzi, a mniejsze kolejki dają nadzieję, na sprawne zakupy. Nikt z klientów też nie pozwala sobie na uwagi mamrotane pod nosem, bo w osiedlowym sklepie jest spora szansa, że spotkamy się ponownie.” – komentuje dr Krystyna Jendrzej-Gawlicz z Polskiego Programu Jakości Obsługi.

 

Badanie zostało przeprowadzone w maju 2017 roku, metodą CAWI na próbie 1110 respondentów przez Polski Program Jakości Obsługi www.jakoscobslugi.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8609

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane