Rok 2016 na rynku handlowym - analiza

www.portalspozywczy.pl 15 grudnia 2016 19:14

Widmo nowych podatków i uregulowań, plany sprzedaży sieci Żabka, upadek Marcpolu czy kłopoty Almy - sprawdź co emocjonowało nas najbardziej w ciągu ostatnich 12 miesięcy mijającego roku!

STYCZEŃ 2016:

*Pierwszy miesiąc 2016 roku upłynął pod znakiem niepokoju dotyczącego planów wprowadzenia nowego podatku od handlu – dyskutowano kogo ten podatek będzie dotyczyć i kogo ewentualnie może dotknąć. 25 stycznia Ministerstwo Finansów przedstawiło założenia projektu ustawy dotyczącej opodatkowania sieci handlowych. Markety miały płacić trzy stawki podatku od obrotów. Stawka podstawowa to 0,7 proc., a pozostałe - 1,3 proc. i 1,9 proc. Podatek, jak wynikało z komunikatu, miał mieć charakter progresywny. Polska Izba Handlu podawała, że podatek od sieci handlowych dotkliwie uderzy w małe firmy, a część analityków podkreślała, że duzi detaliści przerzucą podatek na dostawców, mniejsi podniosą ceny. W styczniu pojawiły się także pierwsze doniesienia o planach wprowadzeniu zakazu handlu w niedziele.

LUTY:

* MRiRW poinformowało, że w resorcie ruszyły prace nad projektem ustawy o zapobieganiu nieuczciwym praktykom rynkowym stosowanym wobec dostawców produktów spożywczych i rolnych przez przedsiębiorców zajmujących się obrotem tymi produktami.

Przeczytaj także:

MARZEC:

*23 lutego 2016 r. Eurocash zawarł z Pelican Ventures sp. z o.o przedwstępną umowę sprzedaży akcji dotyczącą zakupu 100 proc. akcji w spółce Eko Holding S.A. UOKiK w połowie grufnia wyraził zgodę warunkową na to przejęcie.

*NSZZ Solidarność przedstawił dwa warianty regulacji prawnych dotyczących zakazu pracy w niedziele. Zapowiedział też zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy. Z badań ARC Rynek i Opinia przeprowadzonych w marciu dla "Rzeczpospolitej" wynikało, że 52 proc. Polaków określić można jako zwolenników zakazu handlu w niedzielę. Zdecydowanych przeciwników było z kolei 20 proc.

więcej portalspozywczy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9045

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane