Rosjanie pokochali zakupy w polskich sklepach Lidla i Biedronki

Autor: gazeta.pl/www.dlahandlu.pl 26 września 2013 20:02

"Zaczyna się śmiertelny pościg za tanim piwem i kiełbasą - witaj Lidl, witaj Biedronka" - tak brzmi refren piosenki kaliningradzkiego zespołu Paravoz, który stał się w ostatnich dniach hitem rosyjskiego internetu. Wokalista śpiewa o Rosjanach z okręgu kaliningradzkiego, którzy od kilku miesięcy szturmują polskie sklepy, z uwagi na znacznie niższe ceny niż w Rosji.

Piosenka "Witaj Lidl, witaj Biedronka" opowiada o mieszkańcach Kaliningradu, którzy skoro świt ruszają na zakupy do Polski. Niestraszne są im korki na granicy, pędzą po piwo i kiełbasę do Bartoszyc, gdzie jeszcze tego dnia będzie ich kilka tysięcy.

Zakupowe szaleństwo Rosjan w Polsce zaczęło się w lipcu ubiegłego roku, gdy zaczęła funkcjonować umowa o małym ruchu granicznym między Rosją a Polską o tzw. małym ruchu granicznym. Dzięki specjalnym zezwoleniom wydanym przez polski konsulat w Kaliningradzie Rosjanie mogą bez problemu wjechać do Polski bez konieczności posiadania wizy. Przyjeżdżają tu nie tylko po żywność, która u nas jest znacznie tańsza niż w Rosji, ale też po elektronikę czy materiały budowlane.

Korzystając z niskich cen, Rosjanie nie oszczędzają - z wyliczeń Izby Celnej na koniec lipca wynika, że w tym roku Rosjanie z obwodu kaliningradzkiego zostawili już w Polsce ponad 62,8 mln zł. Dla porównania: przez cały ubiegły rok wartość rosyjskich zakupów wyniosła 55 mln zł.

Mały Ruch Graniczny między północną częścią Polski a Obwodem Kaliningradzkim obowiązuje od 27 lipca 2012 roku. Z ułatwień MRG mogą korzystać mieszkańcy Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz powiatów: gdańskiego, nowodworskiego, malborskiego i puckiego. MRG obejmuje też część woj. warmińsko-mazurskiego: Elbląg, Olsztyn oraz powiaty: elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki, olsztyński, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, giżycki, gołdapski i olecki. Po stronie rosyjskiej do MRG należy cały obwód kaliningradzki. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    8,99

  • Śr

    6,74

  • Min

    5,78

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9060

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane