PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Rośnie presja na marże realizowane przez Eurocash

Autor: parkiet 27 grudnia 2014 09:28

"Dokonane akwizycje w 2014 r. nie powinny mieć dużego wpływu na wyniki finansowe na poziomie zysków całej grupy ze względu na ich niewielką rentowność w perspektywie kolejnego roku. Będą natomiast mocniej odczuwalne po stronie przychodów ze sprzedaży. Większe efekty mogą przyjść natomiast w dłuższym okresie po pełnej konsolidacji przejętych podmiotów i wyciągnięciu pełnych efektów synergii - wynika z raportu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, cytowanego przez "Parkiet".

Natomiast czynnikami ryzyka dla spółki jest przede wszystkim wartość inflacji, która w ostatnich miesiącach w Polsce osiąga ujemne wartości zamieniając się w deflację. „To sprawia, że finalne ceny produktów FMCG na półkach sklepowych tanieją. Tym samym rośnie presja na marże realizowane przez dystrybutorów, jakim jest grupa Eurocash. Ryzykiem jest też presja na wzrost płac. Spółka może wykazać oszczędności z tytułu spadków cen paliw, które stanowią ważną stronę kosztów realizacji usług" - czytamy w raporcie SII cytowanym przez "Parkiet".

Z kolei w analizie wskaźników finansowych na uwagę zasługują przede wszystkim dwa wskaźniki - ogólnego zadłużenia oraz płynności bieżącej. Eksperci podkreślają, że pierwszy z nich pokazuje niski udział kapitałów własnych w sumie pasywów, a drugi wskazuje wyższą wartość zobowiązań krótkoterminowych (a nawet samych zobowiązań handlowych) wobec sumy aktywów obrotowych.

Warto przypomnieć, że w ostatnich kilkunastu miesiącach akcje Eurocashu są ewidentnie w niełasce inwestorów. Od początku 2014 r. potaniały o 19 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7690

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane