Rosyjska inspekcja nałożyła 400 tys. dol. kary na sieć Auchan

Autor: gazeta.pl/dlahandlu.pl 17 września 2015 10:47

Po kilkaset tysięcy dolarów grzywny pod zarzutem łamania przepisów sanitarnych nałożyły rosyjskie władze na sieci francuskich hipermarketów Auchan i amerykańskich restauracji Burger King w Moskwie - czytamy w gazeta.pl

Po kontroli Rosyjska Służba Federalna ds. Nadzoru w Sferze Ochrony Praw Konsumentów i Dobrego Samopoczucia Człowieka (Rospotriebnadzor) wymierzyła sieci Auchan grzywny o łącznej wysokości 25 mln rubli (równowartość prawie 400 tys. dol.) i wstrzymywali pracę kilkuset pracowników hipermarketów do czasu usunięcia nieprawidłowości.

Rospotriebnadzor ogłosił także, że podczas kontroli 78 moskiewskich restauracji Burger King wydano 367 decyzji w sprawie naruszenia przepisów i nałożono na te restauracje grzywny wynoszące w sumie 15,4 mln rubli (ponad 200 tys. dol.). Skonfiskowano także 14 kg artykułów spożywczych (m.in. sosów) zakwestionowanych przez rosyjskich kontrolerów - czytamy w gazeta.pl

Przypomnijmy, Bank Światowy w maju 2014 roku udzielił pomocy Grupie Auchan na kwotę 340 mln dolarów na rozwój w Rosji, Wietnamie i na innych rynkach wschodzących. Dziennikarze agencji Bloomberg podali, że pożyczka została przyznana w 2014 roku po aneksji Krymu przez Rosję i wzbudziła duże kontrowersje. Przeciwna jej była Kanada, a USA i część państw europejskich wstrzymały się od głosu.

Bank Światowy jako uzasadnienie wsparcia projektu podał, że "pozwoli to konsumentom z niższymi i średnimi dochodami na dostęp do lepszych jakościowo produktów i niższych cen. Auchan w Rosji pozwoli to także na ekspansję w przygranicznych regionach". 

Auchan ma ok. 330 tysięcy pracowników, ponad 1750 hipermarketów i supermarketów w 15 krajach. Firma weszła na rynek rosyjski w 2002 roku i ma tam 84 hipermarkety oraz 150 supermarketów.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • b prac. marketu 2015-09-18 17:40:07

  Zgadza się duże sieci mimo wprowadzonych procedur HACCP na papierze na 6 to w praktyce to zgroza" trzecie żywoty surowców spożywczych na potrzeby gorących stołów, wypiek pieczywa czy produkcja własna wędlin to jedna ściema bo w jakich warunkach technicznych i osobowych to się odbywa to ślepy by zakwestionował" ale przecież sanepid-weterynaria na to przemykają oczy. nawet największy mandat 500 zł czy kara administracyjna 5000 zł to co to jest dla dużej sieci?. dla sklepikarza tak ale nie dla nich. Przecież nie tak dawno jeszcze to sieci takie jak francuski Auchan to nawet sanepidu nie wpuszczali. Tu trzeba zdecydowanie i kompetentnie oraz z zaskoczenia.A Rosjanie no cóż oni akurat są mistrzami w łapówkach, ale góra-rząd zmienili kurs ze względów politycznych - potrzeba funduszy i pokazać że oni u siebie są górą a nie tak jak nasze służby z podwiniętym ogonem!

  Były Specjalista d/s Jakości w dużej sieci handlowej-niemieckiej.

 • oszukany 2015-09-17 16:30:32

  Może nasz sanepid zajmie się kontrolą w Auchan na rybnym sprzedają stare śmierdzące towary

 • K. 2015-09-17 15:17:18

  Popieram. Jest na to ciche przyzwolenie z góry które, myślę że u większości rodzi podejrzenia o korupcje...

ZOBACZ WSZYSTKIE (4)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  1,89

 • Śr

  0,82

 • Min

  0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9685

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 772811

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane