PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Rozwój e-commerce a relacje najemca - centrum handlowe

Property News 21 maja 2015 11:08

Rośnie tempo rozwoju handlu internetowego. Sytuacja z której zadowoleni są najemcy niekoniecznie budzi radość właścicieli i zarządców centrów handlowych, a także franczyzobiorców. Jak tłumaczy w rozmowie z Propertynews.pl Ewa Szafrańska-Mądry, dyrektor zarządzająca Balmain Asset Management CEE, działania firm doprowadzają często do niebezpiecznych, z punktu widzenia rynku, sytuacji.

Czy z Państwa punktu widzenia rozwój handlu internetowego jest problemem dla wyników finansowych centrum handlowego?
Jest to uzależnione od sytuacji, z którą mamy do czynienia. Jeżeli założymy, że najemca oferuje sprzedaż w Internecie z opcją odbioru osobistego w punkcie zlokalizowanym na terenie centrum handlowego, to tego typu okoliczności nie stanowią zagrożenia dla wyników finansowych centrum handlowego. Dlaczego? Ponieważ produkt będący przedmiotem takiej formy sprzedaży owszem schodzi ze stocku, ale nie przechodzi przez kasę fiskalną sklepu, więc siłą rzeczy nie jest wliczany do obrotów i tym samym nie jest objęty raportowaniem.

Z sytuacją potencjalnie niebezpieczną natomiast mamy do czynienia w momencie gdy transakcja zaczyna się w sklepie, a kończy w Internecie, to znaczy klient przychodzi do centrum handlowego, żeby przymierzyć i obejrzeć towar a następnie kupuje go przez stronę internetową danej sieci. Do takich zachowań zachęcają znaczne różnice cenowe pomiędzy ofertą on-line a tą, w "realu". Sprzyja to odpływowi klientów, obniża obroty najemców i stawia ich w bardzo trudnej sytuacji finansowej, przede wszystkim w momencie gdy są franczyzobiorcami.

Czy spotykają się Państwo z propozycjami ze strony najemców, by całkowicie przejść na system czynszów od obrotów zamiast czynszu podstawowego - od zajmowanej powierzchni?
Tak, spotykamy się z takimi propozycjami, ponieważ jest to rozwiązanie najbardziej wygodne i sprzyjające najemcy i jednocześnie najmniej korzystne dla właściciela centrum. Tego typu wymagania są stawiane głównie przez duże sieci, które w danym centrum mogą pełnić rolę najemców wiodących, lecz jednocześnie obawiają się czy siła nabywcza tegoż centrum jest lub będzie dla nich wystarczająca. Mamy zatem do czynienia z konfliktem interesów, w którym strony czasem spotykają się w połowie drogi, to znaczy starają się wypracować takie rozwiązanie, które zadowoli wszystkich negocjujących. Są zatem praktykowane propozycje czasowe - przez pewien najemca płaci czynsz od obrotów, a potem przechodzi na czynsz stały. Oczywiście my, jako strona wynajmująca, staramy się jak najbardziej skrócić ten okres.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  9,99

 • Śr

  6,22

 • Min

  4,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8111

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 622757

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane