RPP: Utrzymuje się ryzyko silniejszego spowolnienia w gospodarkach wschodzących

Autor: PAP 6 października 2015 18:43

Niepewność dotycząca powrotu inflacji do celu zwiększyła się, ale w najbliższych kwartałach dynamika cen będzie powoli rosnąć - oceniła Rada Polityki Pieniężnej w komunikacie wydanym po posiedzeniu zakończonym pozostawieniem bez zmian stóp procentowych.

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła we wtorek stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Decyzja ta była zgodna z oczekiwaniami ekonomistów. Tym samym stopa referencyjna pozostanie w wysokości 1,50 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa 2,50 proc., stopa depozytowa 0,50 proc., a stopa redyskonta weksli 1,75 proc.

RPP przyznała w komunikacie, że utrzymujące się ryzyko silniejszego spowolnienia w gospodarkach wschodzących, niskie ceny surowców, oraz obniżenie prognoz inflacji w otoczeniu polskiej gospodarki zwiększają niepewność dotyczącą tempa powrotu inflacji do celu.

"Ze względu na umiarkowane tempo wzrostu popytu i wciąż ujemną lukę popytową, w gospodarce brak jest obecnie presji inflacyjnej. Roczna dynamika cen konsumpcyjnych oraz cen produkcji pozostaje ujemna i w ostatnim miesiącu nieznacznie się obniżyła" - głosi komunikat.

Prezes NBP Marek Belka odnosząc się do tego fragmentu komunikatu zaznaczył, że to nawiązanie do danych, ogłoszonych niedawno pierwszy raz przez GUS.

GUS w połowie września podał pierwszy raz tzw. szybki szacunek, z którego wynikało, że deflacja w sierpniu wyniosła 0,4 proc. w ujęciu miesięcznym, a spadek cen towarów i usług konsumpcyjnych w tym miesiącu - w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku - wyniósł 0,6 proc.

Tym niemniej, jak napisano w komunikacie, "w ocenie Rady w najbliższych kwartałach dynamika cen będzie powoli rosnąć". "Jej wzrostowi będzie sprzyjać oczekiwane domykanie się luki popytowej następujące w warunkach poprawy koniunktury w strefie euro i dobrej sytuacji na krajowym rynku pracy" - głosi komunikat.

Rada wskazała, że główną przyczyną pogłębienia się deflacji był spadek cen surowców na rynkach światowych. W warunkach umiarkowanej dynamiki płac ogranicza to ryzyko wzrostu presji kosztowej.

Przyznała też, że w Polsce kontynuowany jest stabilny wzrost aktywności gospodarczej wspierany głównie przez wzrost popytu krajowego. "Jednocześnie niektóre wskaźniki dotyczące aktywności gospodarczej były w ostatnim okresie nieco niższe od oczekiwań, choć ich obniżenie było prawdopodobnie przejściowe" - zaznaczono.

Na konferencji prasowej po posiedzeniu rady Belka powiedział, że RPP od dłuższego czasu podkreśla, iż głównym źródłem niepewności co do perspektyw gospodarczych jest sytuacja zewnętrzna. "Cały czas podkreślam (...), iż gospodarka rośnie w tempie umiarkowanym, ale najważniejsze, że jest na ścieżce zrównoważonego wzrostu" - powiedział. Zaznaczył, że jesteśmy jednak w otoczeniu gospodarek światowych i nie wolni od wpływu, jaki one wywierają na Polskę. Wskazał np. na spowolnienie w Chinach zaznaczając, że może nie jest to coś nadzwyczajnego, ale problem polega na tym, czy będzie ono przebiegać w sposób uporządkowany i stopniowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8833

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane