PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Ruch Palikota chce obniżyć opłatę interchange do 0,5 proc.

Autor: PAP 24 lipca 2012 20:45

Ruch Palikota chce obniżenia do 0,5 proc. maksymalnej wysokości opłat interchange pobieranych przez wydawców kart płatniczych. Partia w najbliższym czasie złoży projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych w tej sprawie - poinformował Wincenty Elsner.

W Sejmie Ruch Palikota zorganizował konferencję na temat płatności bezgotówkowych. Wzięli w niej udział przedstawiciele Narodowego Banku Polskiego, organizacji handlowców i konsumenckich. Jak powiedział PAP Elsner, punktem wyjścia dyskusji był przygotowany przez RP projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych. Elsner zapowiedział, że do końca tygodnia zostanie on złożony w Sejmie.

Projekt zakłada obniżenie maksymalnej wysokości opłat interchange pobieranych przez wydawców kart płatniczych do 0,5 proc. Obecnie - zaznaczył - opłata interchange w Polsce wynosi 1,6 proc. od transakcji i jest najwyższa w całej UE.

Elsner zwrócił uwagę, że próbę wypracowania porozumienia ws. obniżenia tej opłaty podjął NBP, który rozpoczął debatę w tej sprawie z organizacjami obsługującymi płatności kartami Visa Europe i MasterCard, a także Związkiem Banków Polskich. Jednak z powodu wycofania się z tych negocjacji firmy MasterCard do porozumienia ostatecznie nie doszło.

"W związku z tym podejmujemy próbę ustawowego uregulowania wysokości opłaty interchange" - oświadczył poseł Ruchu. Jak zauważył, podobny projekt kilka tygodni temu złożyło w Sejmie PSL. Projekt ludowców zakłada obniżenie maksymalnej wysokości opłat interchange do poziomu średniej europejskiej, czyli 0,7 proc.

"W Danii maksymalny poziom opłat interchange to 0,4 proc., na Węgrzech 0,2 proc., więc należy sobie zadać pytanie, dlaczego PSL chce, aby Polacy płacili dwa razy więcej za płatności bezgotówkowe niż Duńczycy i trzy razy więcej niż Węgrzy" - powiedział Elsner.

Projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych przygotowało także Ministerstwo Finansów. Przewiduje on, że sklepy będą mogły akceptować tylko niektóre karty danej organizacji płatniczej. MF proponuje też w projekcie wprowadzenie obowiązku informowania konsumentów o wszelkich opłatach związanych z przyjmowaniem zapłaty kartą.

Resort chce, by handlowcy przedstawiali klientom szczegółowe informacje o tym, jaką część ceny danego towaru lub usługi stanowi opłata interchange. Zdaniem MF, dzięki temu konsumenci będą mieć większą świadomość dotyczącą rzeczywistych kosztów związanych z zapłatą kartą, w związku z czym będą podejmowali bardziej świadome decyzje, decydując się na wybór konkretnej karty.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,50

  • Śr

    3,37

  • Min

    2,33

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7900

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane