PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Rumunia: 51 proc. produktów w sklepach ma pochodzić od lokalnych producentów

Autor: dlahandlu.pl za Retail Detail 24 czerwca 2016 13:10

Rumuński parlament głosował za przyjęciem nowych przepisów, które wymagałaby, aby co najmniej 51 proc. asortymentu w supermarkecie pochodziło od rumuńskich producentów.

Parlamentarzyści chcieliby, aby każdy supermarket, który osiąga ponad dwa mln euro obrotu rocznie, uzupełniał swój asortyment mięsa, warzyw, owoców, mleka, jaj, miodu, chleba i ciast co najmniej w 51 proc. u rumuńskich producentów. Parlament chce również stworzyć ramy prawne dla pochodzenia mięsa i okres siedmiu dni płatności dla świeżej żywności.

Zarówno detaliści, jak i organizacje branżowe na rzecz rumuńskiego przemysłu spożywczego wypowiadają się o nowych przepisach krytycznie. Zmiany popiera natomiast związek zawodowy przemysłu spożywczego. Związkowcy zwracają uwagę, że międzynarodowi detaliści spożywczy, którzy dominują na rynku rumuńskim, często traktują lokalne produkty niesprawiedliwie.

Jest jednak mało prawdopodobne, aby Komisja Europejska zaakceptowała te przepisy.
Rumunia nie jest jedynym krajem, który chce poprawić sytuację lokalnych producentów i rodzimego handlu. Podobne inicjatywy pojawiły się na Słowacji, w Polsce oraz na Węgrzech.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • ad 2016-06-24 15:01:49

  Komisja Europejska dba o interesy koncernów a jakieś tam wasalne państewka, razem z Polską mają tyle do powiedzenia w większości kwestii co nic...tak dalej a eurokołchoz z tymi komisarzami ludowymi się wysypie, już zaczął!

 • cej 2016-06-24 14:19:38

  I to się nazywa dbanie rządu o swój przemysł. U nas Intermarche już zaprzestało nabywać u opolskich producentów bo jak twierdzą decydenci ich zmuszają kierowników do zaopatrzenia tylko we francuskie produkty. Do tej ustawy dodałbym jeszcze obowiązek 10% zakupów robić u miejscowych w regionie.

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,90

 • Śr

  3,50

 • Min

  2,58

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7781

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane