PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Ruszył proces w sprawie wypadku na budowie Alfa Centrum

Autor: PAP 21 września 2010 13:18

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku ruszył we wtorek proces inżyniera budowlanego, projektanta konstrukcji na budowie jednej z największych galerii handlowych w mieście, oskarżonego o nieumyślne doprowadzenie do katastrofy budowlanej.

Białostocka galeria handlowa Alfa Centrum zbudowana została w miejscu dawnej fabryki włókienniczej, której zabudowania (niektóre mają po sto lat) zostały w nią wkomponowane.

W czasie prac w marcu 2008 roku, w adaptowanej, zabytkowej części budynku, doszło do zawalenia się ściany o długości 15 metrów oraz stropów na wysokości trzech kondygnacji budynku. W wypadku zginął jeden z robotników, drugi został ranny.
Według prokuratury oskarżony konstruktor nieprawidłowo obliczył nośność ściany, która runęła. Zarzut mu postawiony dotyczy "nieumyślnego sprowadzenia zdarzenia, które zagrażało życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach".

Oskarżony inżynier Andrzej M., który projektuje konstrukcje budowlane od ponad 20 lat i ma na swoim koncie m.in. przebudowy zabytkowych obiektów w Gdańsku, nie przyznaje się do zarzutów. We wtorek złożył na piśmie sądowi swoje obszerne wyjaśnienia, zawierające wyliczenia i dane specjalistyczne.

Sąd odczytał też jego wyjaśnienia ze śledztwa. Oskarżony mówił wówczas, że do wypadku doszło nie z powodu niewłaściwie wyliczonej nośności, ale w wyniku nieprawidłowego prowadzenia prac na budowie galerii w centrum Białegostoku. Zdaniem Andrzeja M., złe było bowiem zabezpieczenie przyległych do filara stropów. Filar został też naruszony poprzez wykucie jego jednej części i domurowanie drugiej, nie związanej integralnie z murem. W jego ocenie, spowodowało to brak właściwego podparcia belek i stropów.

Mówił, że po naruszeniu struktury filara kierownik budowy i inspektor nadzoru budowlanego powinien był poinformować o tym konstruktora i eksperta przypisanego do projektu. Dodał, że w projekcie budowlanym i wykonawczym nie było mowy o naruszeniu struktury filara.

Wśród pokrzywdzonych w tej sprawie są zarówno inwestor, jak i ubezpieczyciel inwestycji, a także m.in. rodzina zmarłego robotnika.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    2,99

  • Śr

    2,45

  • Min

    1,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8221

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane