Ruszyło kolejne centrum logistyczne Amazona

Autor: PAP 29 października 2014 16:30

Amazon w środę otworzył centrum logistyczne w podpoznańskich Sadach. W centrum na stałe będzie pracowało 2 tys. osób; kolejne 1,5 tys. Amazon zatrudni tymczasowo w okresie przedświątecznym.

Docelowo w ciągu trzech lat Amazon planuje w okresie świąt Bożego Narodzenia w podpoznańskim obiekcie zatrudniać 5,5 tys. osób.

We wtorek dwa podobne centra amerykańska firma otworzyła w Bielanach Wrocławskich (Dolnośląskie). Są to pierwsze inwestycje koncernu w Europie Środkowo-Wschodniej. Dotąd firma miała swoje magazyny m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii. Polskie centra są najnowocześniejszymi obiektami Amazon spośród wszystkich 30 centrów rozrzuconych po całym świecie. Każdy z obiektów kosztował 100 mln euro.

Jak powiedział w środę w Sadach wiceprezes ds. operacyjnych Amazon na Europę Roy Perticucci, centrum ma powierzchnię 13 boisk do piłki nożnej. "Staramy się oferować klientom wszystkie produkty, na jakie mają ochotę, a centra muszą stwarzać taką możliwość" - dodał.

Perticucci zwrócił uwagę na tempo prac - obiekt powstał od podstaw w niecałe 11 miesięcy. "22 września wysłaliśmy pierwszy produkt do klienta i był to wieloryb-zabawka do kąpieli - mówił Perticucci.

Polskie centra logistyczne na początku będą obsługiwały niemiecki sklep Amazon.de, a w przyszłości mają wysyłać towary na całą Europę. Amazon wybrał Polskę ze względu na dogodne położenie pozwalające na obsługę wszystkich części kontynentu oraz na dostęp do rynku pracy.

Zdaniem wojewody wielkopolskiego Piotra Florka, tempo prac pokazało, że przy dobrej współpracy procedury administracyjne nie są żadną przeszkodą. "Myślimy cały czas o rynku pracy. W Wielkopolsce jest najniższa stopa bezrobocia, a w rejonie poznańskim wynosi 3,5 procent. Jestem przekonany, że z inwestycji skorzysta cały region" - uważa wojewoda.

Jak powiedział zastępca prezydenta Poznania Jerzy Stępień, to ważna inwestycja na mapie aglomeracji poznańskiej. "Pojawiła się firma o globalnie rozpoznawalnej marce i globalnych możliwościach. Postrzegamy inwestycję jako szansę dla naszej gospodarki i naszych producentów, którzy podejmą współprace z Amazonem" - dodał Stępień.

Amazon wybudował centrum logistyczne w gminie Tarnowo Podgórne, która jest jedną z najbogatszych gmin w Polsce. Według wójta Tadeusza Czajki inwestycja niesie wymierne korzyści dla gminy. "Rocznie do budżetu wpłyną 3 mln zł. Dochody z podatku od nieruchomości z dwóch lat pozwolą na wybudowanie przedszkola na 200 miejsc" - dodał wójt

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • kris 2014-10-30 19:07:23

  No cóż,poczekajmy kilka lat a wyniosą się do Rumunii lub Serbii,bo będzie taniej

  Inwestycja niepotrzebna i robota za marna kase bo tylko tak konkurujemy z reszta Europy

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  7,99

 • Śr

  5,22

 • Min

  3,69

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8659

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane