Rynek handlowy dostał zadyszki

Property News 7 czerwca 2013 12:38

Od dwóch lat trudno znaleźć nowo otwarte centrum handlowe, które byłoby skomercjalizowane w 100 proc. - mówi w rozmowie z Propertynews.pl Rafał Grzeszek, Deputy Head of Property Management, BNP Paribas Real Estate.

Jak ocenia Pan obecną sytuację na polskim rynku centrów handlowych? Czy zgadza się Pan z tezą, że 2013 rok to początek końca hossy w branży?

Nie możemy mówić o hossie, ponieważ patrząc na dane, od dwóch lat trudno znaleźć nowo otwarte centrum handlowe, które byłoby skomercjalizowane w 100 proc. Rok 2013 jest w większym stopniu okresem szukania okazji przez fundusze oportunistyczne - inwestycji, których właściciele będą zmuszeni do upłynnienia swoich nieruchomości.

Na rynku centrów handlowych mamy do czynienia ze złożonym problemem. Z jednej strony duże miasta, z największą siłą nabywczą staja się już bardzo nasycone powierzchnia handlową, z kolei inwestowanie w mniejszych ośrodkach nie gwarantuje możliwości skomercjalizowania obiektów na zadawalającym poziomie. Wiele jednak wskazuje na to, że przyszłość będzie należeć do małych i średnich miast.

Czego możemy się spodziewać przy dynamicznie zmieniające się sytuacji rynkowej?

W najbliższych latach spodziewam się przede wszystkim większej koncentracji inwestorów na rozwoju już istniejących obiektów. W ich przypadku, w porównaniu z nowymi inwestycjami, łatwiej jest ocenić potencjał i możliwości komercjalizacji. Nie da się również ukryć, że mamy jeszcze sporo centrów pierwszej generacji, które nie będą w stanie niedługo konkurować z nowopowstałymi obiektami.

Zmienia się również sama struktura handlu, co najlepiej widać w odpływie klientów hipermarketów do dyskontów, które również całkowicie odmieniły swój wizerunek przez ostatnie trzy lata. Mamy już pierwsze projekty handlowe, gdzie "anchorem" spożywczym jest właśnie dyskont.

Czytaj wiecej: propertynews.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8745

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane