Rynek powierzchni handlowych w Białymstoku jest już nasycony

Autor: dlahandlu.pl/pr 16 marca 2011 09:38

W Białymstoku planowanych jest kilka kolejnych wielkopowierzchniowych obiektów handlowych, jednak nie wszystkie mają realną szansę na realizację - oceniają analitycy Jones Lang LaSalle. Do najważniejszych z nich należą: Galeria Jagiellonia przy ul. Jurowieckiej, Białe Tarasy przy Pl. Inwalidów Wojennych oraz Galeria Copernicus w okolicy dworca PKS.

Jan Jakub Zombirt, analityk rynku powierzchni handlowych w Jones Lang LaSalle mówi: „W latach 2007-2008 miasto przeżyło boom deweloperski, kiedy to otwarto pięć centrów handlowych o łącznej powierzchni 118 tys. mkw. Stąd też obecnie wysoki wskaźnik nasycenia powierzchnią handlową - na 1,000 mieszkańców, przypada tu 512 mkw powierzchni najmu. Spośród miast o liczbie mieszkańców pomiędzy 200 a 400 tys. jest to drugi najwyższy wynik (po Częstochowie)."

Białystok wyróżnia się spośród innych miast w Polsce brakiem obiektów handlowych wyraźnie zdominowanych przez hipermarket. Wszystkie obiekty oferują klientom, poza dużym najemcą spożywczym, możliwość zrobienia innego rodzaju zakupów w galerii handlowej. Wynika to z faktu, że nowoczesna powierzchnia handlowa w mieście zaczęła się pojawiać dość późno, bo w 2000 r., kiedy to deweloperzy centrów handlowych coraz rzadziej inwestowali w wolnostojące hipermarkety, a częściej w wielofunkcyjne obiekty handlowo-usługowe.

Wskaźnik powierzchni niewynajętej w Białymstoku wynosi obecnie ok. 4 proc.. Zarówno obiekty o charakterze śródmiejskich galerii handlowych, jak i te o charakterze bardziej osiedlowym cieszą się niskimi wskaźnikami pustostanów. Niestety duże problemy przeżywa nadal Galeria Podlaska, gdzie aż 32 proc. powierzchni pozostaje niewynajętej.

Jak czytamy w opracowaniu, handel przy głównych ulicach Białegostoku nie stoi obecnie na wysokim poziomie. Tkanka urbanistyczna, która zazwyczaj przyciąga najemców z branż odzieżowej, rozrywkowej czy towarów luksusowych jest w mieście ograniczona jedynie do rejonu ulicy Lipowej i Rynku Kościuszki. Tam jednak dominują najemcy z branży usługowej, telefonów komórkowych oraz lokalnych najemców spożywczych oraz banków. Pomimo niedawnej rewitalizacji tego rejonu, nie udało się przyciągnąć popularnych sieci handlowych, których obecność wzmocniłaby ten obszar jako destynację zakupową.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    11,50

  • Śr

    7,33

  • Min

    0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9413

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane