Rynek pracy walczy o więźniów

Autor: Rzeczpospolita/PAP 5 grudnia 2016 09:55

Eksperci twierdzą, że można już mówić nawet o boomie na penitencjariuszy. Służba Więzienna szacuje, że odpłatnie pracuje 12,5 tys. skazanych. Z tego w firmach zewnętrznych zatrudnionych jest ponad 4,3 tys. osadzonych (ponad 60 proc. więcej niż rok wcześniej). Impulsem stał się zapowiedziany w pierwszej połowie roku rządowy program pracy więźniów - pisze "Rzeczpospolita".

Podwyższenie kwoty ryczałtu przysługującego przedsiębiorcy z tytułu zatrudnienia osoby pozbawionej wolności - przewiduje projekt, który przyjął rząd pod koniec września. Jest to kolejna zmiana będąca realizacją wprowadzanego od kilku miesięcy programu pracy więźniów.

Przygotowany w resorcie sprawiedliwości projekt zakłada w związku z tym podwyższenie kwoty ryczałtu przysługującego przedsiębiorcy z tytułu zatrudnienia osoby pozbawionej wolności. Teraz ten ryczałt wynosi 20 proc. wartości wynagrodzeń przysługujących zatrudnionym osobom pozbawionym wolności. Po zmianach zostanie on podniesiony do 40 proc.

"W ocenie projektodawcy zwiększone koszty pracy nie są obecnie w wystarczającym stopniu rekompensowane, co stanowi główny powód niskiego i utrzymującego się od kilku lat poziomu zatrudnienia skazanych. Zatrudnienie osadzonych z punktu widzenia przedsiębiorcy powinno być znacznie bardziej atrakcyjnym w wyniku redukcji kosztów pracy osadzonych do poziomu 60 proc. wynagrodzenia pracowników" - wskazano w uzasadnieniu projektu. 

Zmiana według założeń powinna przełożyć się na zwiększenie zatrudnienia osób pozbawionych wolności. "Niskie zatrudnienie skazanych spowodowało wysokie koszty utrzymania więźniów, dziś to około 3 tys. 150 zł za utrzymanie jednego więźnia miesięcznie" - zaznaczono w komunikacie CIR.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9150

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane