PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Ryszard Petru: Ci, którzy nie chcą robić zakupów w niedzielę, niech nie robią

Autor: PAP 29 września 2017 12:33

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru złożył w piątek rano w Sejmie wniosek o przerwę w obradach, aby premier mogła przedstawić stanowisko rządu na temat ustawy ograniczającej handel w niedzielę. Marszałek Sejmu nie zgodził się na przerwę. Jak argumentował wniosek nie dotyczy porządku dziennego obrad.

Petru wnioskując o przerwę, aby premier Beata Szydło mogła zaprezentować stanowisko rządu ws. ustawy, która ograniczy handel w niedzielę podkreślił, że w wyniku tej ustawy pracę straci 100 tys. osób. "Ci, którzy nie chcą robić zakupów w niedzielę, niech nie robią" - zaznaczył poseł.

Jak zauważył, w Polsce wschodniej, w takich miastach, jak Rzeszów, Przemyśl, Siedlce czy Białystok, 50 proc. obrotów handlowych odbywa się właśnie w niedzielę, bo robią tam zakupy m.in. Ukraińcy, Litwini i Białorusini.

Marszałek Marek Kuchciński zwrócił uwagę posłowi Nowoczesnej, że jego wniosek nie dotyczy porządku dziennego obrad. Petru powiedział: "To jest fundamentalna kwestia, bo to jest w tym momencie procedowane w Sejmie".

Marszałek Sejmu podkreślił kolejny raz, że Petru występuje w sposób nieregulaminowy i przywołał go do porządku. Lider Nowoczesnej mimo kilkakrotnego upominania go przez Kuchcińskiego, nie chciał opuścić mównicy. Zrobił to dopiero po dłuższej chwili.

W czwartek projektem - zgodnie z którym zakaz handlu w niedzielę i święta dotyczyłby większości placówek handlowych, w tym sklepów wielkopowierzchniowych - zajmowała się podkomisja ds. rynku pracy. Posłowie PiS - jak informował poseł ugrupowania Janusz Śniadek - przygotowali pakiet poprawek do tego projektu; jedna z nich proponuje ograniczenie handlu w drugą i czwartą niedzielę miesiąca.

"Jest także cały szereg innych ewentualnych poprawek, o których rozmawiamy i próbujemy je jakoś docierać tak, żeby dobrnąć do końca prac nad tą ustawą" - dodał.

Śniadek zapowiedział, że 9 lub 10 października odbędzie się spotkanie z Komitetem Inicjatywy Ustawodawczej, podczas którego poprawki zgłoszone do projektu będą dyskutowane. Kolejne posiedzenie podkomisji ds. rynku pracy, na którym zostanie rozpatrzony projekt ustawy wraz z poprawkami, odbędzie się 11 października.

Obywatelski projekt wprowadzający ograniczenia w handlu w niedzielę trafił do Sejmu jesienią zeszłego roku. Projekt autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ "Solidarność", zakłada ograniczenie handlu w niedzielę w większości placówek handlowych, z pewnymi odstępstwami. Miałyby one dotyczyć m.in. niedziel przedświątecznych, a także np. stacji benzynowych (z pewnymi obostrzeniami), sklepików z pamiątkami.

 • fff 2017-09-29 13:14:53

  złote rady Ryszarda...

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  9,99

 • Śr

  6,14

 • Min

  4,66

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7781

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane