Rz: Polacy w 2017 roku popuszczą sobie pasa

Autor: Rzeczpospolita 27 grudnia 2016 09:34

Dobra sytuacja na rynku pracy i polityka społeczna rządu przekładają się korzystnie na dochody i konsumpcję gospodarstw domowych. Sprzyja to wzrostowi wydatków na żywność i powinno mieć korzystne oddziaływanie na branżę spożywczą – przewiduje Rzeczpospolita.

Analitycy nie wykluczają, że przy dalszym wzroście dochodów, związanych z rozwojem gospodarczym oraz programem 500+, w 2017 r. wartość produkcji sprzedanej firm spożywczych utrzyma tempo rozwoju z 2016 r. Po trzech kwartałach wyniosło 6 proc. Cieniem na przyszłych wynikach przetwórni kładzie się planowany zakaz handlu w niedzielę. Grzegorz Łaptaś, dyrektor w dziale doradztwa PwC, uważa, że jego negatywne skutki będą widoczne najbardziej w przypadku produktów kupowanych spontanicznie czy dla przyjemności, zazwyczaj w weekendy. Może to dotyczyć m.in. alkoholi, słodyczy i napojów. Mniej narażone będą na nie towary podstawowe, takie jak wędliny, przetwory z mleka i pieczywo.

Firmom z branży spożywczej może być trudno utrzymać marże na dotychczasowych poziomach. I to nie tylko ze względu na rosnącą presję na obniżanie cen ze strony sieci handlowych (która może się nasilić, jeżeli rząd wprowadzi podatek od handlu). Szkodzić im mogą również wyższe ceny surowców. Skutki tych podwyżek odczują m.in. przetwórnie mleka i wieprzowiny.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • grzesiek 2016-12-27 12:24:49

    Bardzo wyraźnie widać zmiany zachodzące w w miastach takich jak Warszawa. Można popuścic pasa, bo i miejsca do tego się znajdą nowe. Fort wola się przebudowuje no i mam nadzieję, że powstanie Galeria Wilanów. Dobrze widzieć takie pozytywne zmiany :)

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8820

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane