PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Rząd bierze się za spółdzielnie spożywcze

Autor: Wirtualna Polska 8 sierpnia 2013 19:47

Forsowana przez PO ustawa ma umożliwić przeobrażenie GS-ów i PSS Społem w spółki prawa handlowego. Jak informuje „Wirtualna Polska" oburzeni spółdzielcy protestują, twierdząc, że to próba likwidacji spółdzielczości.

Do tej pory przekształcanie spółdzielni w spółki było sprzeczne z obowiązującymi w Polsce przepisami. Jedynym wyjątkiem były spółdzielnie pracy, jednak posłowie Platformy Obywatelskiej przygotowali zmiany w prawie, które umożliwią taką operację kolejnym rodzajom spółdzielni.

Jak tłumaczy „Wirtualnej Polsce" Mikołaj Zdyb, radca prawny z kancelarii D. Dobkowski Sp.k. stowarzyszonej z firmą doradczą KPMG, w spółkę będzie można teraz przekształcić spółdzielnię, która zajmuje się działalnością handlową w zakresie wyrobów spożywczych lub przemysłowych. Zmiany dotyczą gminnych spółdzielni Samopomoc Chłopska i Powszechnych Spółdzielni Spożywców Społem.

Eksperci uspokajają na łamach „Wirtualnej Polski", że spółdzielcy nie mają się czego obawiać. O obowiązkowym i przymusowym przekształceniu mowy być nie może. Projektowana nowelizacja nie wprowadza takiego obowiązku, a jedynie tylko taką możliwość. Suwerenną decyzję o takim przekształceniu może podjąć wyłącznie walne zgromadzenie członków spółdzielni.

Innego zdania jest przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego Krajowej Rady Spółdzielczej Jerzy Jankowski, który mówi „Wirtualnej Polsce", że to kolejna próba likwidacji spółdzielczości w Polsce. Pierwszą - jego zdaniem - było wprowadzenie do prawa możliwości przekształcenia spółdzielni pracy w spółki. Jankowski wyraża zdziwienie, że rząd z wprowadzaniem kolejnych zmian w prawie nie chce poczekać na rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • b. prac sieci spec. HACCP 2013-08-12 19:10:55

  Brawo!!! co to za spółdzielnia np w Krośnie Odrzańskim gdzie Społem nie ma żadnego sklepu ani zakładu produkcyjnego a tylko Zarząd i kilka osób z "biura" utrzymuje się z dzierżawy obiektów dla innych podmiotów prywatnych, Toż to spółdzielnia deweloperska a Prezes za zarządzanie spółdzielnią bez sklepów bierze b.duże pobory!!! rozpędzić to skoro nie chcą prowadzić swoich sklepów i np, piekarni, masarni to co to za spółdzielnia niech się połączą ze spółdzielnią mieszkaniową!!!

 • klik 2013-08-12 15:55:39

  Tusk i Staroniowa,ręce precz od Społem!!!!!!!!Istniejemy od 145 lat,zaborcy nie zlikwidowali Spółdzielczości to i wam się nie uda!!

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  9,99

 • Śr

  6,14

 • Min

  4,66

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7690

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane