Rząd Bośni i Hercegowiny znosi zasadę kwotowania w supermarketach

Autor: esmmagazine.com, dlahandlu.pl 26 lipca 2016 10:38

Rząd Bośni i Hercegowiny zawiesza przepisy, które nakazywały detalistom zaopatrywanie swoich sklepów u lokalnych producentów - donosi serwis esmmagazine.com

Dotychczasowe przepisy wymagały, aby co najmniej 50 proc. asortymentu w supermarkecie pochodziło od krajowych producentów. Regulacje, które weszły w życie dotyczyły placówek handlowych o powierzchni min. 1000 mkw.

Jak pisze esmmagazine.com, przepisy nie były jednak ściśle przestrzegane - detaliście składali pisemne oświadczenia gwarantujące przestrzeganie prawa.

W opinii KE przepisy ograniczały zasadę wolnego handlu. Ponadto stwarzały przeszkodę w negocjacjach dotyczących przystąpienia Bośni i Hercegowiny do WTO.

Przypomnijmy, podobne rozwiązania mają funkcjonować w Rumunii. Parlamentarzyści chcieliby, aby każdy supermarket, który osiąga ponad dwa mln euro obrotu rocznie, uzupełniał swój asortyment mięsa, warzyw, owoców, mleka, jaj, miodu, chleba i ciast co najmniej w 51 proc. u rumuńskich producentów. Parlament chce również stworzyć ramy prawne dla pochodzenia mięsa i okres siedmiu dni płatności dla świeżej żywności.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9386

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane