PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Rząd o projekcie założeń zmian w kodeksie spółek handlowych

Autor: PAP 20 maja 2014 12:25

Rada Ministrów na rozpoczętym we wtorek po godz. 11 posiedzeniu zajmie się projektem założeń zmian w kodeksie spółek handlowych. Projekt zakłada, że zarząd spółki przed wypłatą np. dywidendy będzie musiał przeprowadzić test wypłacalności, badający płynność finansową firmy.

Celem propozycji Ministerstwa Sprawiedliwości - jak czytamy w uzasadnieniu propozycji - jest ochrona wierzycieli.
Inne założenia projektowanych zmian, to m.in. nieobowiązkowy kapitał zakładowy spółek z o.o., a jego minimalna ustawowa wysokość to symboliczna złotówka; teraz jest to 5 tys. zł. Ponadto - według propozycji - spółki z o. o., które znajdą się w kłopotach, będą mogły emitować udziały; spółkę jawną i komandytową będzie można rejestrować przez internet; przy składaniu wniosków do KRS drogą elektroniczną będzie można posługiwać się podpisem potwierdzonym profilem zaufanym e-PUAP.
W myśl założeń projektu spółkę z o. o. będzie można założyć na trzy sposoby. Pierwsza możliwość to obecnie obowiązujące rozwiązanie, czyli założenie spółki w oparciu o kapitał zakładowy. Druga opcja to połączenie kapitału zakładowego i udziałowego. Zaś trzeci scenariusz to założenie spółki w oparciu wyłącznie o kapitał udziałowy.
Obowiązkowym narzędziem ma być tzw. test wypłacalności. Obecnie dywidendę, czyli możliwość wyprowadzenia pieniędzy ze spółki, wypłaca się w relacji do tego, jak wygląda obrót i płynność spółki w odniesieniu do kapitału zakładowego.
Uchwała zarządu ma być składana do sądu rejestrowego i ma być jawna. Za tę uchwałę zarząd ma podejmować odpowiedzialność indywidualną, w tym odpowiedzialność karną za działanie na szkodę spółki.
Kolejny obowiązek przewidziany w założeniach projektu to oszczędzanie - spółki mają być zobowiązane do przeznaczania 10 proc. zysku osiągniętego w każdym roku obrotowym na kapitał zapasowy, aż do momentu, gdy ten kapitał osiągnie 5 proc. sumy zobowiązań spółki na koniec roku obrotowego. Ci, którzy już mają taki kapitał, nie będą musieli oszczędzać.
Ponadto - według założeń projektu - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która działa w oparciu o kapitał zakładowy, kiedy znajdzie się w kłopotach, żeby uratować swój byt, będzie mogła emitować udziały, które sprzeda po cenie ustalonej z ich nabywcą, czyli nowym wspólnikiem. W ostatecznym rachunku siła głosów w spółce ma być obliczana na podstawie liczby udziałów.
Ministrowie zajmą się również projektem uchwały w sprawie organizacji XXV Światowego Jamboree Skautowego w Polsce w 2023 r. oraz zmianami w rozporządzeniach w sprawie: legnickiej, kostrzyńsko-słubickiej, pomorskiej, katowickiej i słupskiej specjalnej strefy ekonomicznej.
Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7763

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane