Rząd: PKB Polski napędzane konsumpcją urośnie o 3,8 proc. w 2018 r.

Autor: PAP 19 kwietnia 2017 21:33

W tym roku PBK wzrośnie o 3,6 proc., a w przyszłym o 3,8 proc. - wynika z przedstawionych w przez resort finansów wstępnych założeń makroekonomicznych zawartych w aktualizacji programu konwergencji. Niewykluczone, że w tym roku ten wzrost będzie jednak większy - uważa wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

Założenia resortu przewidują też, że PKB wzrośnie o 3,9 proc. w roku 2019 i 2020. "Podstawowym czynnikiem wzrostu będzie popyt konsumpcyjny gospodarstw domowych. W horyzoncie Programu realne tempo wzrostu PKB będzie stopniowo przyspieszać, do 3,9 proc. w latach 2019-2020" - przewiduje "Program Konwergencji. Aktualizacja 2017".

Obecny na konferencji wiceminister finansów Leszek Skiba powiedział, że przygotowana przez resort prognoza jest "optymistyczna, ale nie nadmiernie optymistyczna". Wyjaśnił, że wzrost gospodarczy w Polsce bazuje z jednej strony na wzroście spożycia indywidualnego, a z drugiej na wzroście inwestycji. - Dynamika wzrostu inwestycji jest dosyć silna. Mamy istotny czynnik, jakim jest lepsze wykorzystanie środków europejskich - podkreślił.

Resort finansów zakłada, że w 2017 r., w efekcie oczekiwanego przyspieszenia w wydatkowaniu środków unijnych z perspektywy finansowej 2014-20, inwestycje zwiększą się - w ujęciu rocznym - realnie o 7,2 proc. Wzrost na zbliżonym poziomie ma utrzymać się w kolejnych latach prognozy.


Nie można wykluczyć, że wzrost PKB Polski będzie wyższy niż prognozowane 3,6 proc. - powiedział wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. - Nasza gospodarka bardzo dobrze sobie radzi. Tegoroczna prognoza wzrostu PKB wynosi 3,6 proc. Nie wykluczałbym, że będzie więcej - podkreślił Kwieciński.

Wskazał, że wiele międzynarodowych organizacji, które dotychczas wstrzemięźliwie oceniały potencjał wzrostu PKB Polski, podwyższa teraz swoje prognozy. - To pokazuje, że nasza gospodarka działa coraz lepiej - zaznaczył wiceminister. - Mamy bardzo dobre rezultaty, jeśli chodzi o wzrost naszego eksportu, rosną też inwestycje - mówił.

- Mieliśmy pewne problemy w inwestycjach w ubiegłym roku, ale to się skończyło - zauważył. Przypomniał, że w inwestycjach wykorzystywane są fundusze unijne. - Ogólnie mówiąc, gospodarka kwitnie - dodał wiceszef MR.

Kwieciński wskazał także, że bezrobocie w kraju jest na rekordowo niskim poziomie i wynosi obecnie 8,2 proc. - Gdy wchodziliśmy do Unii Europejskiej, największym problemem naszej gospodarki było bezrobocie, dziś to nie jest problem - powiedział.

Z kolei MFW pozostawił prognozę deficytu sektora finansów publicznych w 2017 r. na poziomie 2,9 proc. PKB i obniżył ją na 2018 r. do 2,6 proc. z 2,9 proc. PKB wcześniej - wynika z kwietniowego monitora fiskalnego. W nowej prognozie MFW podniósł natomiast ścieżkę długu publicznego.
Zgodnie z aktualnymi prognozami MFW w 2019 r. deficyt sektora finansów publicznych wyniesie 2,6 proc. PKB, w 2020 r. spadnie do 2,3 proc. PKB, w 2021 r. do 2,1 proc. PKB.WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    6,99

  • Śr

    5,15

  • Min

    3,69

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9476

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane