PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Rząd Portugalii będzie karał detalistów za "stałe promocje"?

Autor: Wydział Promocji Handlu i Inwestycji - Lizbona, www.dlahandlu.pl 13 września 2013 10:47

Rząd Portugalii będzie karał detalistów za "stałe promocje"?

W obliczu spadku sprzedaży i konsumpcji w Portugalii, polityka kampanii promocyjnych jest często stosowana przez sieci handlowe. Przedstawiciele sektora dystrybucyjnego mają nadzieję, że rząd nie wprowadzi regulacji, które miałyby na celu ograniczenie tego rodzaju praktyk - podał WPHI w Lizbonie.

Ze względu na istniejące spowolnienie gospodarcze, obrana przez firmy strategia sprzedaży detalicznej bazująca na wzmocnieniu promocji, ma przyczynić się do utrzymania sprzedaży na dotychczasowym poziomie. Portugalskie Stowarzyszenie Przedsiębiorstw Dystrybucyjnych (APEH) podkreśla, że branża przeżywa intensywną działalność promocyjną, która była szczególnie widoczna w pierwszej połowie 2013 roku, kiedy to promocje zapewniły 25% sprzedaży, reprezentując łącznie kwotę około 3,8 mld euro.
Według stowarzyszenia promocje nie są już zjawiskiem jedynie tymczasowym, wręcz przeciwnie, stały się trwałą częścią oferty wszystkich grup dystrybucyjnych, a konsumenci coraz bardziej wyszukują najbardziej korzystne zniżki i promocje. Najnowsze dane firmy konsultingowej Nielsen pokazują, że w przypadku 44% Portugalczyków miesięczne wynagrodzenie, jeżeli starcza do końca miesiąca, to jedynie na zakup najbardziej istotnych produktów dla życia, co według APED tłumaczy, fakt wzmożonej aktywności promocyjnej na rynku dystrybucyjnym. Stowarzyszenie krytykuje nowy projekt ustawy dotyczący zaostrzenia kar pieniężnych do kwoty 2,5 mln euro dla przedsiębiorstw stosujących tzw. „nieuczciwe" praktyki handlowe, uznając, iz stanowi on ingerencję w relacje między producentami i dystrybutorami oraz ograniczaja stosowanie promocji.

Propozycja ograniczenia tego rodzaju praktyk handlowych wyszła z inicjatywy minister rolnictwa, Assunção Cristas, po tym jak według rządu doszło do nadużyć w relacjach między dystrybutorami a producentami. Rząd ma zezwolenie parlamentu na wprowadzenie do listopada br. zmian do projektu ustawy, a minister rolnictwa podkreśla, że brane są pod uwagę interesy wszystkich sektorów, zarówno produkcji, przemysłu, jak i dystrybucji.
Według Stowarzyszenia APED prognozy na rok 2014 są dość pesemistyczne. Już rok 2013 uważany jest za rok bardzo trudny, zarówno dla sektora spożywczego jak i niespożywczego, mimo to przyszły rok nie rysuje się gorzej, a poziom konsumpcji jest daleki od zarejestrowanego przed kryzysem.

Według barometru APED, do czerwca 2013 r. w porównaniu z tym samym okresem w 2012 r. wielkość sprzedaży sektora dystrybucji w Portugalii spadła o 130 mln euro (tj. 1,5%). W tym okresie sprzedaż wyniosła 8,59 mld euro, z czego większość, tj. 5,02 mld euro pochodziła z segmentu żywnościowego.WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,99

  • Śr

    3,10

  • Min

    2,59

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8189

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane