Rząd przyjął projekt "konstytucji dla przedsiębiorców"

Autor: PAP 29 lipca 2015 14:50

Projekt nowej ustawy, która ma stanowić "konstytucję dla przedsiębiorców" i zawiera podstawowe normy regulujące działalność gospodarczą w Polsce, przyjął we wtorek rząd na wyjazdowym posiedzeniu we Wrocławiu.

Projekt Prawa działalności gospodarczej przygotował resort gospodarki, który chce, by wzmocnił on prawa przedsiębiorców i zapewnił im bardziej partnerskie relacje biznesu z administracją. Ma ono zastąpić wielokrotnie nowelizowaną ustawę o swobodzie działalności gospodarczej z 2004 r. Według rządu u podstaw nowego prawa leży przekonanie, że 99 proc. firm działa uczciwie.

W ocenie Centrum Informacyjnego Rządu, Prawo o działalności gospodarczej "wypełnia deklarację złożoną przez premier Ewę Kopacz w expos,". Jak zapewnił PAP wicepremier minister gospodarki Janusz Piechociński, zarówno on jak i premier Ewa Kopacz są zdeterminowani, by przyjąć ustawę do końca kadencji.

Jak podkreśla CIR, w projekcie ustawy przyjęto dwa fundamentalne założenia: pierwsze - przedsiębiorca w ramach wykonywanej działalności gospodarczej może podejmować wszelkie działania, o ile nie są sprzeczne z prawem i drugie - w przypadku różnych wyników wykładni przepisów prawa, organ administracji publicznej przyjmuje wykładnię korzystną dla przedsiębiorcy.

Projekt zakłada więc przede wszystkim, że w obszarach nieuregulowanych prawem przedsiębiorca będzie mógł podjąć wszelkie niezabronione przez prawo działania, szczególnie te zmierzające do zabezpieczenia swego interesu gospodarczego.

Według CIR administracja ma "przyjaźnie" interpretować przepisy. W razie niedających się usunąć wątpliwości interpretacyjnych przepisów (także w razie możliwych wielu interpretacji) organy administracji powinny rozstrzygać sprawy w sposób, który nie pogorszy sytuacji przedsiębiorcy. Dotyczyć to będzie szczególnie postępowań, w których na przedsiębiorcę ma być nałożony obowiązek, odebrane uprawnienie lub wymierzona kara. Zgodnie z zasadą wolności, takie ograniczenia powinny mieć charakter wyjątkowy, a ich zakres możliwie wąski.

W myśl projektu organy administracji będą także zobowiązane do podjęcia korzystnej dla przedsiębiorcy decyzji w sytuacji, gdy - mimo przeprowadzenia wszelkich możliwych dowodów - pozostaną wciąż wątpliwości dotyczące stanu faktycznego. Wówczas - jak podało CIR - te niedające się usunąć wątpliwości będą rozstrzygane na korzyść przedsiębiorcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • przedsiębiorca 2015-07-31 11:06:48

  Nie wystarczy manipulować przy ustawie o działalności gospodarczej. Czas najwyższy dokonać zmian również w innych ustawach jak na przykład kodeks administracyjny. Ciągle nie ma prawnego uregulowania funkcjonowania Izb Gospodarczych, określenie ich miejsca w strukturze państwa.

 • bolo 2015-07-31 09:15:07

  W nowej ustawie powinno pomyśleć się jak wyeliminować nieuczciwych tzw. przedsiębiorców . Są w Polsce firmy handlowe i produkcyjne , które zakupują towary i po prostu za nie nie płacą . Po czym ogłaszają plajtę a za chwilę ten sam właściciel (niezależnie od formy własności) otwiera nową działalność i bez żadnych skrupułów dalej naciąga uczciwych ludzi.Są na świecie mechanizmy , które nie dają możliwości do takich działań . Na przykład obowiązkowa przynależność do cechu lub innej organizacji pracodawców , która opiniuje wniosek o założenie nowej firmy. W przypadku oszusta opiniuje negatywnie , a to uniemożliwia otwarcie nowej firmy.Takie działania prowadzone są w wielu europejskich państwach co eliminuje oszustwa w kręgach biznesu.

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,99

 • Śr

  3,80

 • Min

  2,90

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8659

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane