Rząd sięga po Big Data w podatkach

Autor: dlahandlu.pl 29 marca 2016 11:07

Od lipca 2016 roku do udostępniania ksiąg podatkowych w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego będą zobligowane największe przedsiębiorstwa, także te działające na rynku e-commerce zatrudniające przynajmniej 250 pracowników z obrotem równym lub wyższym niż 50 mln euro lub całkowitym bilansem rocznym wyższym niż 43 mln euro.

Przygotowanie e-sklepów na wdrożenie JPK może być w niektórych przypadkach czasochłonnym i wymagającym projektem informatycznym. Ważne, aby firmy działające na rynku e-commerce już dziś miały świadomość tego, co oznacza dla nich rewolucja związana z JPK i jak się do nowych wymagań Ministerstwa Finansów dobrze przygotować.

W teorii - oprogramowanie do zarządzania finansami i księgowością używane przez daną firmę powinno dostarczyć wymagane dane, które podlegają kontroli. W praktyce jednak niewiele firm ma odpowiednie dane umieszczone wyłącznie w jednym systemie, a często korzystają z różnych rozwiązań, nawet dla pokrycia tych samych obszarów działalności biznesowej. Mogą to być np. różne systemy wykorzystywane dla różnych linii produktowych. Firmy często posiadają rozwiązania „kastomizowane” z dostępnych na rynku narzędzi, albo napisane od podstaw oprogramowanie dedykowane i dopasowane do własnych potrzeb biznesowych. Dane są rozproszone, co stanowi ogromne wyzwanie zarówno pod kątem analitycznym jak i programistycznym, aby w poprawny sposób dostarczyć Jednolity Plik Kontrolny na wezwanie organów skarbowych.

Rząd sięga po Big Data w poprawianiu finansów państwa. Szacuje się, że chodzi o kwotę niemal 30 miliardów PLN „znikających” należności podatkowych – czyli tyle, ile jeszcze rok temu był wart cały handel internetowy w Polsce. W Portugalii wzrost wpływów z podatków po wprowadzeniu pliku kontrolnego sięgnął blisko 20%. Tym bardziej możemy być pewni, że e-kontrole podatkowe i częstotliwość wykorzystywania Jednolitego Pliku Kontrolnego przez organy podatkowe w Polsce będzie wysoka – mówi Marcin Nowak, CEO Softhis, ekspert Izby Gospodarki Elektronicznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9386

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane