Sąd: Bojkot i wylewanie piwa Ciechan było czynem nieuczciwej konkurencji

Autor: dlahandlu.pl 23 marca 2016 09:02

Sąd uznał za zasadne roszczenia Browarów Regionalnych Jakubiak oraz Piw Regionów wobec Fundacji Instytut Reportażu, która publicznie wylewała piwo Ciechan i wzywała do jego bojkotu.

Publiczne wylewanie piwa Ciechan w obecności ogólnopolskich mediów, które miało miejsce w dniu 22.09.2014 r., publikowanie wpisów promujących akcję na stronie internetowej kawiarni „Wrzenie Świata” oraz publicznie nawoływanie innych podmiotów gospodarczych i klientów indywidualnych do bojkotu piwa produkowanego przez spółkę Browary Regionalne Jakubiak i dystrybuowanego przez spółkę Piwa Regionów były czynami nieuczciwej konkurencji oraz stanowiły naruszenie art. 3, art. 14 i art. 15 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. 

„Wygraliśmy, sąd podzielił naszą opinię, że nie można bezprawnie obrażać przedsiębiorców i demonstracyjnie niszczyć polskich produktów” – mówi Marek Jakubiak, właściciel Grupy BRJ.
Zdaniem sądu działania przedstawicieli Fundacji Instytut Reportażu naruszyły zasady uczciwej konkurencji, a czyn był zawiniony. Ponadto sąd uznał bojkot za zachowanie nieadekwatne do sytuacji, nie dopatrzył się też celu społecznego sugerowanego przez stronę pozwaną. W ocenie sądu konsekwencją postępowania przedstawicieli Fundacji Instytut Reportażu był podział społeczeństwa na tych, którzy piją piwo Ciechan i go nie piją ze względu na poglądy.
Pozwana Fundacja ma opublikować na stronie internetowej i profilu na Facebooku przeprosiny za wylewanie piwa Ciechan oraz namawiane do bojkotu tej marki, jako że takie działanie jest godzeniem w dobro polskiej marki o 150- letniej tradycji, brakiem szacunku dla ludzkiej pracy oraz niszczeniem polskiego przemysłu. Dodatkowo ma zapłacić 5000 zł na rzecz Muzeum Powstania Warszawskiego oraz pokryć w całości koszty sądowe (ponad 6000 zł). Zdaniem sądu zastosowana kwota jest adekwatna do działania przedstawicieli Fundacji Instytutu Reportażu, ma także mieć wymiar wychowawczy i prewencyjny.
Wyrok jest nieprawomocny.

Wylewanie piwa Ciechan odbyło się pod koniec września 2014 roku przed warszawską kawiarnią Wrzenie Świata. Zorganizowali je kierujący Fundacją Instytut Reportażu reportażyści i dziennikarze.

Był to sprzeciw wobec szeroko komentowanego wpisu Marka Jakubiaka ostro krytykującego Dariusza Michalczewskiego za poparcie dla związków partnerskich.

Produkujące piwo Ciechan firmy Browary Regionalne Jakubiak i Piwa Regionów pozwały Fundację Instytut Reportażu za czyn nieuczciwej konkurencji polegający na „deprecjonowaniu produktów browaru i namawianiu do niedokonywania ich promocji czy sprzedaży”. Producenci domagali się od Fundacji przeprosin na facebookowym fanpage’u Wrzenia Świata oraz zapłaty 100 tys. zł. na rzecz Muzeum Powstania Warszawskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8682

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane