PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Sąd: Griffin musi oddać działkę, na której zburzono zabytek

Autor: gazeta.pl 15 czerwca 2016 18:50

Firma Griffin ma zwrócić miastu działkę przy Łazienkach Królewskich, na której w 2011 r. nielegalnie zburzono stuletni budynek koszar. Jej kasację od wyroku odebrania prawa do gruntu oddalił Sąd Najwyższy - podaje gazeta.pl

Sprawa dotyczy terenu przy ul. 29 Listopada 5, graniczącego z Łazienkami Królewskimi. Pięć lat temu stały mury budynku dawnych koszar Pułku Huzarów Grodzieńskich z przełomu XIX i XX w. Ten historyczny obiekt, wpisany do ewidencji zabytków, miał być zachowany i adaptowany na apartamentowiec, zgodnie z aktem notarialnym wieczystego użytkowania nieruchomości.

W 2008 r. jej dzierżawcą została firma Parkview Terrace (odkupiła prawa od Polmosu Lublin).  Ignorując zapisy aktu notarialnego, stopniowo rozbierała stuletni budynek, aż w końcu jesienią 2011 r. zrównała z ziemią resztę ścian. Jej prezes Jan Andrzej Kędzierski twierdził, że mury groziły zawaleniem, więc musiał je zburzyć.

W 2012 r. spółkę razem z posiadanymi przez nią nieruchomościami przejęła za długi firma Griffin Real Estate. W odpowiedzi na nielegalną rozbiórkę zabytkowego gmachu, ratusz zażądał zwrotu gruntu.

W 2013 r. Sąd Okręgowy w Warszawie, a w 2014 r. Sąd Apelacyjny przyznały rację miastu: anulowały umowę dzierżawy i nakazały inwestorowi oddać grunt przy ul. 29 Listopada 5. Adresatem tych wyroków był już nowy dzierżawca terenu - firma Griffin. Od niekorzystnego wyroku Sądu Apelacyjnego firma Griffin złożyła skargę kasacyjną w Sądzie Najwyższym, który oddalił ją 2 czerwca.

Deweloper czuje się pokrzywdzony, bo ma ponieść konsekwencje za winę spółki, którą przejął - podaje gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • warszawiak 2016-06-16 14:02:59

  przepraszam, ale widziały gały co brały. jak niedopatrzyli przy przejęciu spólki to ich wina. każdy odpowiada za siebie i za to co robi

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,90

 • Śr

  3,50

 • Min

  2,58

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7994

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane