PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Sądowy spór o "gejowski" tort

Autor: tvn24.pl za bbc.co.uk 7 listopada 2014 13:21

Sądowy spór o "gejowski" tort

Cukiernia z Irlandii Północnej odmówiła latem przyjęcia zamówienia od aktywisty LGBT. Powód? Chciał, by ciasto było udekorowane hasłem wyrażającym poparcie dla małżeństw jednopłciowych. Właściciele i menadżer cukierni stwierdzili, że jest to sprzeczne z ich chrześcijańskim światopoglądem. Teraz staną przed sądem - podaje tvn24.l za bbc.co.uk.

Ashers Baking Company to rodzinna sieć cukierni w Irlandii Północnej, która zatrudnia 62 osoby. Głośno stało się o firmie latem, gdy odmówiła przyjęcia zamówienia na tort. Miały się na nim znaleźć figurki znanych z "Ulicy Sezamkowej" postaci Berta i Erniego oraz napis wyrażający poparcie dla małżeństw jednopłciowych.

Cukiernia nie przyjęła zamówienia, tłumacząc, że zrealizowanie zamówienia stałoby w sprzeczności z chrześcijańskim światopoglądem. Menadżer sklepu Daniel McArthur wyjaśniał również, że małżeństwo w Irlandii Północnej wciąż definiowane jest jako "związek kobiety i mężczyzny", a cukierni zależało na tym, żeby wyrazić swoje stanowisko w tej sprawie.

Jak pisze BBC, nie spodobało się to jednak północnoirlandzkiej komisji ds. równości (Equality Commission), która domagała się zadośćuczynienia dla klienta, któremu odmówiono przyjęcia zamówienia. Prawnicy cukierni nie zgodzili się zapłacić. Organizacja zadecydowała więc, że sprawą zajmie się sąd.

Jak bowiem wyjaśnia, kilka razy zwracała się do Ashers Baking Company, jednak cukiernia nie zamierza przyznać, że doszło do dyskryminacji, ani zapłacić poszkodowanemu klientowi. 

Equality Commission wyjaśnia, że wolałaby uniknąć wstępowania na drogę sądową, jednak w wyniku braku odpowiedzi, nie widzi innego wyjścia. 

Małżeństwa jednopłciowe są dozwolone w Szkocji, Walii i Anglii. Irlandia Północna nie ma na razie planów ich zalegalizowania - w kwietniu mieszkańcy wypowiedzieli się przeciwko takiemu rozwiązaniu w referendum.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,70

  • Śr

    1,25

  • Min

    0,88

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7692

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane