Samorządowcy unijni za propagowaniem zakupów lokalnej i regionalnej żywności

Autor: PAP 6 lutego 2017 09:32

Unijni samorządowcy zaapelowali o plan działania na rzecz zrównoważonej żywności. W ich ocenie niezbędna jest promocja rolnictwa ekologicznego. Poparli także rozwój alternatywnych sieci dostarczania żywności, takich jak targowiska dla rolników - wskazują.

Samorządowcy zwrócili uwagę na konieczność stymulowania i podtrzymywania rozwoju systemów rolniczych o małej skali.

W opinii przedstawicieli europejskich samorządów ważne są kampanie informacyjne promujące zdrowe odżywianie się: żywienie w większym stopniu roślinne z dużym udziałem owoców i warzyw, ograniczające spożycia mięsa, tłuszczów i cukru. Nie mniej istotne jest, w ich ocenie, propagowanie zakupów lokalnej czy regionalnej świeżej i sezonowej żywności „wytwarzanej z zastosowaniem zrównoważonych metod produkcji".

Według samorządowców należy tez zmienić wytyczne dotyczące zielonych zamówień publicznych, aby umożliwić promocje lokalnej żywności, a także w większym stopniu wspierać inicjatywy miast.

Zwrócili uwagę, że wraz z powiększaniem się światowej populacji, coraz bardziej naglące staje się pytanie o to, w jaki sposób utrzymamy zrównoważone zaopatrzenie wszystkich w zdrową żywność w wystarczającej ilości. Według danych ONZ na skutek wzrostu demograficznego, zmian w diecie i przychodach, prawdopodobny wzrost zapotrzebowania na żywność do roku 2050 wyniesie 70 proc.

UE jest obecnie największym eksporterem produktów rolnych na świecie, a rolnictwo jest ważnym filarem jej gospodarki. Produkcja rolna zajmuje około połowę powierzchni lądowej UE, a sektor rolno-spożywczy zatrudnia 47 mln osób.

Wraz z oczekiwanym do 2050 r. wzrostem globalnej konsumpcji mięsa i produktów zwierzęcych sytuacja może się pogorszyć.

Europejski Komitet Regionów jest zgromadzeniem przedstawicieli samorządów regionalnych i lokalnych UE ze wszystkich 28 państw członkowskich.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,58

  • Śr

    3,45

  • Min

    2,38

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8427

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane