SAR: Mamy ekspertyzę - wydłużanie płatności jest nielegalne

Autor: wirtualnemedia.pl 24 kwietnia 2014 14:23

Organizacje z branży marketingowej, na czele z SAR, uzyskały ekspertyzę prawną stwierdzającą, że wydłużanie płatności powyżej 60 dni łamie trzy ustawy obowiązujące w Polsce. Organizacje chcą, żeby firmy reklamowe wykorzystywały to w rozmowach z klientami - czytamy w wirtualnychmediach.pl

Według ekspertyzy przygotowanej przez kancelarię LSW wydłużanie terminów płatności w branży komunikacji marketingowej powyżej 60 dni jest sprzeczne ze społeczno-gospodarczym celem umowy i zasadami współżycia społecznego. Istnieją co prawda wyjątki od tej reguły, ale nie mają one zastosowania wobec usług marketingowych.

Zgodzie z przepisami ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, najsprawiedliwszym i najbardziej pożądanym jest 30-dniowy termin płatności, a maksymalny wynosi 60 dni. Przy czym już po 30 dniach od wystawienia faktury kontrahent ma prawo do naliczania odsetek ustawowych (w celu niwelacji kosztu pieniądza), a po upływie 60 dni możne naliczać odsetki podatkowe.

Kancelaria LSW podkreśliła, że wymuszanie zgody na płatności po okresie przekraczającym 60 dni to nadużycie pozycji dominującej (zgodnie z zapisami ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów), a także pogwałcenie zapisów ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

O sprawie terminów płatności w branży marketingowej zrobiło się głośno w listopadzie ub.r., kiedy Unilever poinformował swoich kontrahentów, że będzie regulował zobowiązania wobec nich nie jak dotychczas w ciągu 60 dni, ale w ciągu 90. Z kolei pod koniec ub.r. Polpharma nie tylko wydłużyła terminy płatności do 120 dni, lecz także uzależniła od zgody na ten warunek udział podwykonawców w swoich kolejnych przetargach.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,19

  • Śr

    4,27

  • Min

    3,05

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8659

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane