PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Savills: Polska pozostaje głównym rynkiem inwestycyjnym w Europie Środkowo-Wschodniej

Property News 20 sierpnia 2012 10:18

Wartość transakcji na polskim rynku nieruchomości komercyjnych w drugiej połowie 2012 roku przekroczy mld euro i będzie wyższa od wyniku osiągniętego w pierwszej połowie ubiegłego roku - wynika z prognoz firmy doradczej Savills. Z kolei wartość transakcji do końca roku osiągnie 2-2,5 mld euro i będzie porównywalna z 2011 rokiem.

Agencja przypisuje ten istotny wzrost dużej liczbie realizowanych obecnie umów przedwstępnych i transakcji inwestycyjnych.

- Wzrost aktywności krajowych inwestorów oraz utrzymująca się popularność Polski wśród inwestorów zagranicznych, utwierdza pozycję Polski w czołówce rynków Europy Środkowo-Wschodniej. W związku z tym, że kilka ważnych umów przedwstępnych zostało już podpisanych, a inne większe transakcje są w trakcie realizacji, oczekujemy bardzo dobrej drugiej połowy 2012 roku - komentuje Michał Ćwikliński, dyrektor działu doradztwa inwestycyjnego Savills Polska.

Według szacunków Savillsa, pomimo że wartość transakcji w pierwszej połowie 2012 roku była o 15 proc. niższa od odnotowanej w pierwszej połowie 2011 roku, Polska pozostaje głównym rynkiem inwestycyjnym w Europie Środkowo-Wschodniej, i najprawdopodobniej utrzyma tę pozycję.

Savills odnotował cztery transakcje w sektorze nieruchomości handlowych, które odpowiadają za 70 proc. ogólnego wolumenu transakcji w pierwszej połowie 2012 roku.

Ten rezultat jest głównie wynikiem zakupu większościowego udziału w Złotych Tarasach, centrum handlowego-biurowego w Warszawie, o powierzchni 113,500 mkw. przez fundusz zarządzany przez AXA Real Estate i CBRE Central Europe.

Do największych transakcji na rynku nieruchomości biurowych zawartych w pierwszej połowie 2012 roku należał zakup drugiej fazy Harmony Office Center w Warszawie przez fundusz Azora za 54 mln euro.

Z kolei na rynku nieruchomości magazynowych, największą zawartą w tym okresie transakcją była sprzedaż portfolio 11 nieruchomości przez Prologis firmie Hines Global REIT o łącznej wartości 98 mln euro.
Firma Savills przewiduje zwiększenie aktywności w sektorze nieruchomości magazynowych w kolejnych miesiącach, co będzie wiązało się z poprawą na rynku najmu.

Warszawa pozostaje najbardziej poszukiwaną lokalizacją pod inwestycje, szczególnie w sektorze nieruchomości biurowych, co potwierdza fakt, że tylko jedna z pięciu transakcji zrealizowanych w pierwszej połowie 2012 roku miała miejsce poza stolicą.

Międzynarodowi inwestorzy znowu dominowali na rynku w pierwszej połowie 2012 roku, i to na nich przypada dwie trzecie transakcji. Pomimo tego, analitycy Savills zauważają, że krajowi inwestorzy grają coraz większą rolę we wszystkich sektorach, a wartość transakcji z ich udziałem w pierwszej połowie roku wyniosła niemal 47 mln euro. Firma Savills szacuje, że inwestorzy z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych nadal pozostaną najbardziej aktywnymi inwestorami na polskim rynku.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,90

  • Śr

    3,45

  • Min

    2,58

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8001

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane