Sejm przyjął klauzulę ograniczającą zwolnienia podatkowe dla dywidend

Autor: WNP.PL 12 października 2015 13:30

Do początku 2016 roku międzynarodowe grupy kapitałowe będą musiały zweryfikować swoje spółki pod kątem funkcjonowania w Polsce. To samo czeka polskich inwestorów mających swoje zagraniczne przyczółki. Chodzi o zwolnienie podatkowe dla dywidend.

Na ostatnim posiedzeniu w obecnej kadencji Sejm przyjął nowelizację ustaw o podatkach dochodowych, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2016 roku. Wśród nowych przepisów znalazła się m.in. klauzula ograniczająca zwolnienie podatkowe dla dywidend.

Nowe przepisy wpłyną przede wszystkim na międzynarodowe koncerny inwestujące w Polsce za pośrednictwem spółek holdingowych w innych krajach Unii Europejskiej, przyznających korzystniejsze warunki opodatkowania wypłaty zysków do ostatecznych beneficjentów. Nowe reguły mogą dotknąć także wiele polskich przedsiębiorstw inwestujących za granicą głównie poza Unią Europejską. Jeśli urząd skarbowy uzna, że wypłata zysków odbywa się w ramach sztucznej struktury, będzie domagać się 19 proc. podatku od dywidendy.

- Spółki holdingowe w takich jurysdykcjach jak Luksemburg, Holandia czy Cypr są dzisiaj powszechnie wykorzystywane przez międzynarodowe i polskie grupy kapitałowe m.in. właśnie z uwagi na możliwość zwolnienia dywidend z podatku. Już od 1 stycznia będą one musiały poddać się testowi nowej klauzuli. Może okazać się, że zysk za 2015 rok będzie dla niektórych o 19 proc. niższy niż spodziewany, a to z pewnością nie byłaby dla nich dobra wiadomość. Już dziś warto przyjrzeć się swojej strukturze inwestycyjnej i ocenić, czy wytrzyma ona nowe ograniczenia - wyjaśnia Łukasz Dopart, starszy menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego EY.

Więcej na wnp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    12,89

  • Śr

    8,76

  • Min

    4,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9040

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane