Senacka komisja za zawieszeniem podatku handlowego na kolejny rok

Autor: PAP 19 października 2017 12:22

Członkowie senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych jednogłośnie opowiedzieli się na czwartkowym posiedzeniu za zawieszeniem podatku handlowego na kolejny rok.

W czwartek senatorowie z Komisji Budżetu i Finansów Publicznych opowiedzieli się jednogłośnie - ośmioma głosami - za poparciem bez poprawek noweli ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, która przedłuża zawieszenie tego podatku na kolejny rok - do końca 2018 roku.

Wiceminister finansów Wiesław Janczyk podczas czwartkowych obrad komisji przypomniał, że projekt rządowy z wnioskiem o zawieszenie poboru podatku od sprzedaży detalicznej nie znalazł przychylności we władzach Komisji Europejskiej, która podniosła zarzuty, co do takiej konstrukcji podatku. "Ostatecznie Polska zdecydowała się w dn. 13 września 2017 roku złożyć skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE na decyzję KE, która wszczęła postępowanie i nakazała zawieszenie wykonywania (...) tego podatku" - mówił Janczyk. Dodał, że jedyną instancją odwołania, jaka pozostała jest Trybunał Sprawiedliwości UE.

Janczyk wskazał, że potencjalne dochody z tego podatku "nie zostały ujęte w konstrukcji budżetu" na rok 2018. "Wykonujemy konsekwentnie działania, które mają wyłączyć na rok 2018 obowiązek zarówno składania deklaracji po stronie przedsiębiorców operujących w branży sprzedaży detalicznej, jak i wyłączyć te konsekwencje po stronie dochodowej" - powiedział. Jak dodał w pierwszym roku obowiązywania tego podatku dochody miały wynieść ponad 1,2 mld zł, w roku 2018 miały "stanowić dochody ogółem (...) ponad 1,5 mld zł".

Senator Jerzy Czerwiński (PiS) ocenił, że wybraliśmy najgorszą z możliwych dróg. "Podatku nie ma, kasa nie jest zapełniona tymi 1,5 mld rocznie. Czyli gdybyśmy próbowali w ogóle tego podatku nie wprowadzać byłby ten sam stan (...) z punktu widzenia fiskalnego" - powiedział. Jednocześnie, jak zaznaczył, na arenie międzynarodowej przegrywamy. "A nawet, jak wygramy to będzie to tylko moralne zwycięstwo, bo przez trzy lata ten podatek nie będzie wpływał" - wskazał.

Czerwiński pytał, czy przy składaniu wniosków do Trybunału Sprawiedliwości zawnioskowano, by Trybunał wypowiedział się w sprawie zwrotu przez KE "tych dochodów, które moglibyśmy osiągnąć, jeśli byśmy wygrali sprawę, a których nie osiągamy". Zaproponował uchwalenie podatku, "który byłby niemożliwy przez KE (...) do zaskarżenia - liniowy podatek handlowy, powszechny". "To jest o tyle korzyść, że (...) zaczną go płacić te (...)hipermarkety, które teraz nic nie płacą" - wskazał Czerwiński. I dodał, że nastąpi wtedy wyrównanie szans pomiędzy naszym rodzimym handlem detalicznym a wielkimi sieciami. Z kolei senator Jacek Włosowicz (PiS) pytał, czy do końca 2018 r. Luksemburg wypowie się ostatecznie w tej kwestii.WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9060

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane