Senat debatował nad ustawą o ograniczeniu sprzedaży alkoholu

Autor: PAP 15 grudnia 2017 19:34

Senatorowie debatowali w piątek nad nowelizację ustawy, która m.in. daje gminom możliwość ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach oraz wprowadza nowe regulacje dotyczące picia alkoholu w miejscach publicznych. Głosowanie - na koniec posiedzenia Izby.

Zgodnie z nowymi przepisami, gmina będzie miała możliwość ograniczenia godzin nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach. Ograniczenia mogą dotyczyć sprzedaży między godziną 22 a 6.

Senator sprawozdawca Arkadiusz Grabowski (PiS) podkreślił, że ustawa nie nakłada obowiązku na samorząd, a jedynie daje mu możliwość podjęcia działań związanych z ograniczaniem dostępności do alkoholu. Jak mówił, zmiany w przepisach mają służyć przede wszystkim tym gminom, na ternie których jest zbyt wiele sklepów np. całodobowych w centrach dużych miast lub kurortach turystycznych.

Podczas debaty Piotr Florek (PO) zastanawiał się, czy przepisy o ograniczeniu liczby sklepów z alkoholem, nie powinny być zastąpione większym zaangażowaniem policji czy straży miejskiej. Jan Żaryn (PiS) obawiał się z kolei, czy przepis mówiący o ograniczeniu godzin nocnej sprzedaży alkoholu "nie będzie martwy". "Czy znajdzie się rada gminy, która odważy się, żeby tego typu zakaz wprowadzić?" - pytał senator.

Wiceminister zdrowia Zbigniew Król powiedział, że w Polsce na 300 osób, przypada jednej punkt sprzedaży alkoholu, podczas gdy średnia europejska wynosi 1000 osób na jeden punkt. "To jest problem, z którym powinniśmy w pewien sposób próbować się uporać" - podkreślił.

Król zapowiedział, że ustawa będzie nowelizowana "jeszcze kilka razy" w zależności od aktualnych potrzeb. Dodał, że w przygotowaniu jest obecnie projekt rządowy, który odnosi się m.in. do reklamowania piwa (projekt przewiduje m.in. że emisja reklam piwa będzie możliwa po godz. 23. Teraz można je nadawać po godz. 20).

Wiceminister powołując się na Światową Organizację Zdrowia wskazał, że w przeciwdziałaniu alkoholizmowi należy wziąć pod uwagę trzy elementy: dostępność fizyczną i ekonomiczną do alkoholu oraz jego reklamę.

Na początku grudnia senacka komisja samorządu terytorialnego zarekomendowała trzy poprawki do ustawy. Dwie z nich dotyczą zapisu, który wprowadza generalny zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych, z wyłączeniem miejsc do tego przeznaczonych.

Komisja proponuje doprecyzowanie tego przepisu, tak by "wyłączeniu podlegały miejsca przeznaczone do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów". Jak tłumaczyli wnioskodawcy, chodzi tu o ogródki piwne.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    6,99

  • Śr

    5,29

  • Min

    3,69

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8198

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane