Senator w obronie byłych współpracowników Polomarketu

Autor: Gazeta Pomorska/www.dlahandlu.pl 29 czerwca 2012 12:16

Senator w obronie byłych współpracowników Polomarketu

Senator PO Jan Rulewski popiera byłych współpracowników spółki Polomarket. O sprawie informowaliśmy w czerwcu br. - w zeszłym roku właściciele jednoosobowych firm (pracownicy byli zatrudniani na takich warunkach) zablokowali wjazd do magazynów w Giebni. Nie wypuszczali, ani nie wpuszczali tam samochodów dostawczych. Domagali się m.in. podwyżek i więcej dni wolnych.

Poniżej fragmenty komunikatu sentora Jana Rulewskiego z dnia 25 czerwca br, wysłanego do "Gazety Pomorskiej".:

"W oparciu o artykuł z Gazety Pomorskiej p.t. „"Senator wkracza do Polomarketu" dot. naruszeń prawa pracowników /usługodawców/ oraz na ich życzenie odbyłem spotkanie z ośmioma z nich. Wszyscy przed 4 laty zgodzili się pracować jako samodzielne podmioty gospodarcze wg warunków wskazanych w umowach. Większość z nich - to młode rodziny z dziećmi - nie mając wyjścia poddała się przymusowi ekonomicznemu. W grudniu ubiegłego roku umowy zawarte z tymi osobami o świadczenie zwykłych czynności magazynowych, spedycyjnych, transportowych na rzecz firmy POLOmarket zostały przez spółkę AMG INVEST wypowiedziane.
Spotkanie w mojej ocenie dostarczyło argumentów, że przez wskazany czas była to typowa praca wykonywana na rzecz pracodawcy pod jego ścisłym nadzorem na warunkach przypominających stosowanie prawie wszystkich przepisów prawa pracy. A więc zleceniodawca określał rodzaj wykonywanych czynności, czas pracy, obowiązki wobec nadzoru, planowanie urlopów. Nawet przerwy w tzw. świadczeniu usług z powodu choroby poddane były jego kontroli. Ogółem ujawniono ok. 10 podstawowych cech wskazujących na istnienie stosunku pracy. W niewątpliwie konfliktowej sytuacji nie zgłoszono propozycji porozumienia.[...]

Niestety jako senatorowi, a zarazem członkowi Rady Ochrony Pracy, nie udało mi się nawiązać kontaktu z żadnym z pracodawców, a także burmistrzem miasta Pakości. [...]

[...] zjawisko podmianki umowy o prace na samodzielną działalność gospodarczą, umowę o dzieło, czy niektóre formy zlecenia narasta.[...]
Z całą pewnością zyskiwała sieć POLO, tak pod względem kosztów pracy (spadek o ok. 40 proc.), poprawy konkurencyjności na rynku i poprzez zatrudnienie na drodze tzw. pseudoelastyczności - także kosztów administracyjnych. Zważywszy na skalę zjawiska - setki, a nawet tysiące zatrudnionych na wyżej wymienionych warunkach - to jest gra o miliony złotych.
W rzeczywistości jest to gra ekonomiczna z sumą ujemną. Rosną państwowe i gminne deficyty i zadłużenie, wzrastają podatki i inne obciążenia. Egoizm i pycha jednych, rodzi inflację prawa u słabszych. Na pewno spustoszy przyszłą emeryturę i wydłuży czas jej otrzymania. Żadne państwo na dłuższą metę temu nie sprosta. Na to nie może być zatem mojej zgody, a tym bardziej organów władzy, zwłaszcza kontrolnych, odpowiedzialnych za funkcjonowanie państwa prawa."

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Mario 2012-07-02 07:09:23

  To może jeszcze żabka się przyłączy do tego protestu. Tam samozatrudnienie stosują od początku istnienia tej sieci. Ajent to zakamuflowany pracownik. Zatrudnia sprzedawców. Za prowadzenie sklepu otrzymuje ok 5% marżę od miesięcznego obrotu przy kosztach miesięcznych ok 10 tyś zł obrocie średnim sklepu na poziomie 100 tyś zł klepie biedę! Żabka jest "wzorem" dla innych sieci i drogowskazem...Historię i mechanizm działania samozatrudnienia w tej sieci opisano na blogu i forum ajentów.

 • Arek 2012-07-02 07:01:21

  właśnie tym kończą się niskie ceny w sieciach !!!! niskimi płacami pracą w nadgodzinach i wykorzystywaniem ludzi !!!!!!!!!!!

 • mike 2012-07-01 12:02:23

  Znam temat. Wywalili ich za kombinowanie i próbują zrobić z tego aferę polityczną.

  Innym tematem jest , że prawo jest beznadziejne, ale złamania prawa nie było.

ZOBACZ WSZYSTKIE (6)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  1,99

 • Śr

  1,29

 • Min

  0,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9753

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane