Seniorzy coraz częściej płacą kartą

Autor: Bankier.pl 2 maja 2017 14:12

Wyniki najnowszej edycji badań przeprowadzonych dla Narodowego Banku Polskiego potwierdzają, że jesteśmy świadkami rewolucji w zachowaniach płatniczych Polaków. 61 proc. badanych używających kart deklaruje, że częściej podczas zakupów sięga po plastik niż po gotówkę - informuje portal Bankier.pl.

W ciągu trzech lat podwoił się odsetek osób, które twierdzą, że zdecydowanie częściej płacą kartą niż gotówką. W 2016 r. taką postawę deklarowało 24 proc. używających plastikowego pieniądza, podczas gdy w 2013 r. – 12 proc. Łącznie osoby raczej wybierające karty stanowiły w tej grupie 61 proc., a gotówkę – 39 proc. - czytamy na Bankier.pl.

Jak podaje serwis, Polacy sięgają po karty nie tylko w dużych sklepach i przy większych zakupach. 79 proc. respondentów płacących kartami twierdzi, że używa tego instrumentu w małych placówkach handlowych (39 proc. często). Jeszcze siedem lat temu w osiedlowych sklepach często z karty korzystało tylko 13 proc. badanych, obecnie ta grupa jest trzykrotnie liczniejsza. 

Według Bankiera, szczególnie ciekawie prezentuje się zestawienie obrazujące relację pomiędzy aktywnym korzystaniem z kart zbliżeniowych (co najmniej kilka razy w tygodniu) a cechami społecznymi i demograficznymi. Wzrost aktywności klientów widać w każdej grupie, ale najbardziej dynamiczne zmiany miały miejsce w przypadku osób w wieku 55-64 lat i starszych. Posiadacze kart zbliżeniowych w pierwszym z tych przedziałów wiekowych są obecnie niemal tak samo aktywni jak dwudziestolatkowie. 60 proc. z nich płaci regularnie bezstykowo – czterokrotnie więcej niż w 2013 r. Wśród osób powyżej 65. roku życia skok jest jeszcze bardziej spektakularny – z 6 proc. w 2013 r. do 30 proc. w 2016 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    14,99

  • Śr

    9,36

  • Min

    6,69

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8682

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane