SGH: Niewielka poprawa koniunktury w handlu

Autor: dlahandlu.pl 14 listopada 2013 10:06

Koniunktura w handlu w IV kwartale 2013 roku w stosunku do III kwartału 2013 roku uległa niewielkiej poprawie wynika z badania prowadzonego przez Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

W ciągu kwartału wartość wskaźnika koniunktury zwiększyła o 0,2 punktu i obecnie wynosi -4,5 punktu. Wskaźnik koniunktury w IV kwartale 2013 roku jest również wyższy w porównaniu do wartości sprzed roku (wyniosła ona bowiem -9,7) oraz zbliżony do średniej dla tego okresu dla ostatnich dziesięciu lat (wynosi ona -4,4 punktu).
Pomimo ujemnego ogólnego wskaźnika koniunktury, ogólna sytuacja przedsiębiorstw handlowych została przez nie oceniona jako dobra i saldo odpowiedzi na to pytanie wyniosło +11,6 punktów. Na aktualne saldo złożył się następujący rozkład odpowiedzi: 27,8% badanych przedsiębiorstw uznało ogólną kondycję swojego przedsiębiorstwa za dobrą, 55,9% ankietowanych za średnią, natomiast 16,2% za słabą.
W IV kwartale w najlepszej sytuacji były przedsiębiorstwa handlowe działające w następujących branżach: wyrobów włókienniczych oraz wyrobów farmaceutycznych, medycznych, kosmetyków i artykułów toaletowych. Podobnie jak w poprzednim kwartale, możliwości poprawy sytuacji przedsiębiorstw handlowych ograniczały następujące czynniki: konkurencja, niedostateczny popyt oraz koszty zatrudnienia pracowników.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9264

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane