Sieci budowlane bardziej niż spożywcze stawiają na reklamę na bilbordach

Autor: dlahandlu.pl 18 sierpnia 2015 09:39

Najnowszy raport instytutu badawczego ABR SESTA wskazuje na podstawie danych z pierwszego półrocza br. zebranych z 12 sieci DIY, że zamieszczają one więcej ofert produktów sezonowych w gazetkach handlowych niż w 2014 roku. Większą uwagę przywiązują również do promocji na billboardach i w newsletterach.

Z  analizy wynika, że sieci budowlane zmieniły strategię pod względem nie tylko promocji produktów, ale także liczby wydawanych gazetek. Wydają one znacznie mniej publikacji niż sieci spożywcze i z kanału RTV-AGD. Najwięcej gazetek handlowych wydają markety BricoMarche oraz Jula (blisko 3 wydania w miesiącu), natomiast Castorama wydaje je rzadziej (1 raz w miesiącu), ale za to posiadają one więcej stron (średnio 26). Natomiast gazetki Leroy Merlin posiadają najdłuższy okres obowiązywania oferty (średnio 18 dni).

Oferta promocyjna sieci DIY stanowi 50% produktów budowlanych. Ale coraz częściej promują one produkty sezonowe, do których należą m.in. artykuły ogrodowe, tekstylia, sprzęt turystyczny i sportowy. Najwięcej powierzchni na ich reklamę przeznaczają Obi (40%), Jula (43%) i BricoMarche (47%).

- Sieci handlowe typu DIY prawdopodobnie uznały, że aby przyciągnąć klientów do sklepu nie wystarczy skupiać się jedynie na promocji produktów stricte budowlanych, gdyż ta oferta dotyczy niewielkiej grupy osób, które profesjonalnie zajmują się remontami lub majsterkują w domu. Natomiast dzięki ofercie produktów sezonowych mogą pozyskać dodatkowych klientów, mówi Marcin Dobek z instytutu badawczego ABR SESTA.

Niektóre markety wydają także gazetki tematyczne, w których z powodzeniem prezentowane są oferty produktów sezonowych. Najbardziej popularne z nich dotyczą tematyki ogrodowej i wypoczynku, ale pojawia się również inny zakres tematyczny - Jula publikuje gazetkę „Twój ulubiony Garaż” związaną jedynie z ofertą motoryzacyjną, BricoMarche dotyczącą wędkarstwa, a Leroy Merlin prezentującą dekoracje do domu. 

Jula wyróżnia się na tle konkurencji i w zdecydowanie większym stopniu promuje produkty marki własnej (m.in. Kayoba, Hard Head, Blue Wear) niż pozostałe sieci DIY. Jednak w I i II kw. 2015 roku nastąpił spadek promocji marki własnej o 5 punktów procentowych (w 2014 roku udział wynosił 61%). Z kolei w Castoramie, która również chętnie zamieszcza oferty marki własnej w gazetkach handlowych, (m.in. Cooke&Lewis i Blooma) zauważalny jest wzrost jej promocji o 4 punkty procentowe w porównaniu z ubiegłym rokiem (udział wynosił 18%).WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8535

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane