Sieci handlowe będą mogły bez płacenia podatków przekazywać żywność na cele charytatywne

Autor: www.dlahandlu.pl 29 lipca 2013 11:07

23 lipca br. Sejmowa Komisja Finansów przyjęła poprawkę do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Poprawka ta zwalnia z płacenia podatku VAT od darowizn żywnościowych na rzecz organizacji pożytku publicznego wszystkich - to jest producentów i dystrybutorów. W sierpniu poprawka będzie poddana głosowaniu w Sejmie.

Dotychczasowe przepisy zwalniały z VAT - i były opłacalne podatkowo - jedynie darowizny czynione przez producentów produktów żywnościowych. Skutkowało to sytuacją, w której tysiące ton żywności z handlu i gastronomii podlegało utylizacji, gdyż opodatkowana darowizna powodowała koszt znacząco wyższy niż koszt utylizacji.
- Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że pomimo nie zachęcających przepisów, wiele firm handlowych uczestniczyło w akcjach charytatywnych i innych idących z pomocą potrzebującym. Dokonywały one darowizn, pomimo dodatkowych kosztów i przykładów surowego karania przedsiębiorców nieświadomych obowiązywania przepisów niesprzyjających dobrej woli i chęci pomocy - informuje Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji.

Jeśli nowelizacja zostanie ostatecznie przyjęta, do Banków Żywności, bez dodatkowego opodatkowania, produkty będą mogli przekazywać dystrybutorzy, hurtownicy, importerzy a także restauratorzy i firmy cateringowe. Zarówno małe, osiedlowe sklepiki jak i sieciowe supermarkety, od tej pory będą mogły oddać do Banku Żywności pełnowartościowe produkty, których nie są w stanie sprzedać, bo np. mają uszkodzone opakowania lub kończący się termin przydatności do spożycia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • b. prac sieci spec. HACCP 2013-07-29 20:42:05

  Dobre rozwiązanie bo do tej pory markety i hurtownie wyrzucały ogromne ilości żywności i innych art, którym np. kończył się okres przydatności np w hurtowni za trzy dni i musieli to zdać na bakutil. Tak się dzieje zawsze codziennie ogromne ilości żywności marnuje się. Wreszcie pomyślały zapewne sieci bo ustawa śmieciowa wymusiła na nich ten ruch!!! do tej pory woleli to wyrzucać na śmietnik np art chemiczne i inne!!! Cwaniaki!!!ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  9,99

 • Śr

  6,44

 • Min

  4,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8799

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane