PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Sieci handlowe coraz częściej decydują się na dynamiczne zarządzanie cenami

Autor: dlahandlu.pl 7 września 2015 13:30

Sieci handlowe coraz częściej decydują się na dynamiczne zarządzanie cenami fot. shutterstock

Dynamiczne zarządzanie cenami zakłada dopasowanie ceny usługi lub produktu do zmieniających się warunków rynkowych: popytu i podaży, presji konkurencyjnej a nawet pogody. Obecnie jest to standardowa praktyka linii lotniczych, hoteli, branży sportowej, rozrywkowej a coraz częściej sieci handlowych. Możliwość analizowania coraz większych ilości danych pozwala na dostosowanie cen nawet z minuty na minutę - wyjaśnia Przemysław Białokozowicz, senior consultant w warszawskim biurze Simon – Kucher & Partners.

Sieci handlowe, a szczególnie te prowadzące sprzedaż przez Internet monitorują w najważniejszych dla siebie kategoriach produktowych ceny konkurencji i dostosowują je nawet kilka razy dziennie. Przykładowo zakup kuchenki mikrofalowej może być najkorzystniejszy w Amazon w godzinach nocnych, następnie pomiędzy 9 i 11 tj. po odprowadzeniu dzieci do przedszkola a także pomiędzy 18 i 21, czyli po powrocie z pracy. W pozostałych godzinach Amazon oferował ceny porównywalne lub wyższe niż główna konkurencja

Ofertę cenową uzależnioną od warunków pogodowych zaproponował jeden z operatorów kolejki w Alpach. Cena biletu przy dobrej pogodzie wynosiła 20 EUR, natomiast przy złej 17 EUR. Efektem były kolejki turystów do wjazdu na górę także w okresie pogorszenia się pogody.

Dynamiczne zarządzanie cenami to obszar jeszcze stosunkowo mało wykorzystywany w politykach cenowych polskich firm. Daje on jednak ogromne możliwości. Praktyczne zastosowanie dynamicznego zarządzania cenami w biznesie to przede wszystkim szansa wzrost na zysku dla firm niezależnie od branży. Dynamiczne ustalanie cen może mieć również pozytywny wpływ na wyniki sprzedaży, a nawet wzrost konkurencyjności firm.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,99

  • Śr

    3,62

  • Min

    2,51

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7763

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane