Sieci handlowe nie będą mogły pobierać od dostawców dodatkowych opłat

Autor: tvp 22 sierpnia 2010 20:24

Ministerstwo Rolnictwa upoważniło Radę Gospodarki Żywnościowej do opracowania założeń ustawy regulującej relacje między sieciami handlowymi oraz przetwórcami. W projekcie mają znaleźć się wysokie kary finansowe za nieprzestrzeganie nowych przepisów. Zdaniem handlowców to niepotrzebne komplikowanie sprawy, a obecne przepisy są wystarczające - informuje "tvp".

Relacje między przemysłem przetwórczym, a handlem zawsze były pełne wzajemnych oskarżeń i animozji. Aby zacząć sprzedawać w sieci handlowej trzeba wnieść tzw. opłatę za wejście. Wynosi ona powiedzmy 2 tysiące złotych za każdy sklep. Gdy sieci handlowe łączą się lub zmieniają nazwę i formę prawną opłaty trzeba wnosić na nowo.

Próbę zażegnania sporu podjęło ostatnio ministerstwo gospodarki, które zaproponowało dobrowolny kodeks dobrych praktyk. Ale zdaniem przemysłu jest on niewystarczający, bo jest dobrowolny. Zdniem producentów i dostawców potrzebne są regulacje ustawowe. Minister rolnictwa przychylił się do ich postulatów.

Jak informuje "tvp" w nowym projekcie ustawy, który ma być przedstawiony ministerstwu rolnictwa na początku września, zostanie zapisany zakaz pobierania opłat innych niż marża handlowa, choć dopuści się opłaty za promocję. Za nieprzestrzeganie przepisów ustawy przewiduje się kary w wysokości do 10 proc. zeszłorocznych obrotów firmy łamiącej przepisy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,49

  • Śr

    2,55

  • Min

    0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9667

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane