Sieci handlowe współpracują z RGŻ przeciw dyskryminacji polskiej żywności

Autor: pr 28 marca 2013 11:29

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji zaangażowała się w prace Rady Gospodarki Żywnościowej, poświęcone eliminacji praktyk protekcjonistycznych i dyskryminacji polskiej żywności na rynkach eksportowych w Unii Europejskiej, głównie na rynku Republiki Czeskiej.

"Jako organizacja środowiska gospodarczego dużych firm handlowych, uważamy że sektor żywnościowy jednoczy w sobie zarówno produkcję, jak i przetwórstwo oraz dystrybucję żywności na rynku krajowym i rynkach zewnętrznych. Wszelkie działania dyskryminujące i protekcjonistyczne (...) naruszają ład prawny i gospodarczy UE. Spełniają one wszystkie znamiona stosowania barier pozataryfowych w stosunku do wymiany pomiędzy Polską a Czechami. Jest to niepokojące" - czytamy w komunikacie POHiD.

"Sprzedaż detaliczna i hurtowa, realizowana poprzez działające na wielu rynkach sieci handlowe, otworzyła i rozwinęła nowy, wysoce wydajny, kanał dystrybucji polskich towarów. Praktyki dyskryminacyjne podważają skuteczność zharmonizowanych przepisów regulujących urzędowy nadzór nad rynkiem żywności oraz skuteczność procedur kontrolnych, niemal identycznych we wszystkich krajach UE. Godzą w ten sposób w politykę spójności, która w swoim założeniu ma zbliżyć region Europy Śr.-Wsch. do najwyżej rozwiniętych krajów Europy. Mechanizmy wspólnotowe należy chronić, a nie je podważać" - czytamy dalej.

Środowisko firm handlowych zrzeszonych w POHiD, podzielając argumenty i potwierdzając informacje podane przez RGŻ, pragnie podkreślić, że swobody rynkowe są podstawą dalszego rozwoju krajów naszego regionu. "Oczekujemy, że zarówno w Polsce, jak i w innych krajach, firmy lub osoby dopuszczające się zafałszowania produktów żywnościowych lub wprowadzania do obrotu produktów szkodliwych, zostaną zgodnie z prawem ukarane. Samo ujawnienie takich faktów oraz podjęcie środków zaradczych i sankcji nie jest jednak - i być nie może - powodem do podważania zasad nadzoru nad rynkiem i stosowania odpowiedzialności zbiorowej. Praktyki naganne w świetle prawa należy eliminować zgodnie z prawem" - informuje POHiD.

Polski i czeski system urzędowego nadzoru nad rynkiem, podobnie jak systemy innych krajów, mogą wykazywać odmienności organizacyjne - jedne z nich są scentralizowane, inne (jak w Polsce) zdecentralizowane. Mimo to ich wspólna europejska podstawa prawna i praktyka współpracy między inspekcjami, w żadnym wypadku nie pozwalają stwierdzić, że Polska nie spełnia standardów skutecznego nadzoru. Wymagania inspekcji rządowych współgrają z wymaganymi przez sieci handlowe i producentów wewnętrznymi systemami utrzymania jakości - co więcej, integrują one wszystkich uczestników łańcucha dostaw. Zarówno publiczne, jak i firmowe instrumenty kontroli i eliminacji zagrożeń w handlu i produkcji sprawiają, że incydenty są szybko wykrywane i systemowo eliminowane. POHiD podkreśla, że polski produkt i polski rynek są bezpieczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • b. prac sieci spec. HACCP 2013-04-02 18:42:26

  Niech POHiD jako lobbysta zachodnich marketówó milczy. To sieci duże markety wymuszają oszustwa na roducentach aby im produkowali tanio art. pod własną marką aze się nie da np taki art. wyprodukować za tą kwotę to producent oszukuje na surowcu i jakości aby tez wyjść na swoje i to sa nagminne praktyki a pózniej larum że mam gówno na pókach.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  8,31

 • Śr

  5,95

 • Min

  3,78

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9045

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane